Okul öncesinde üstün potansiyelli çocukların öğrenme ortamlarına ilişkin düşüncelerinin ve ortamı kullanım durumlarının incelenmesi
An investigation of the thoughts of potentially gifted children about the learning environments and their use of environment in early childhood
  1. Tez No: 694601
  2. Yazar: BÜŞRA MEMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ACER ÇAKAR, DOÇ. DR. ADİLE GÜLŞAH SARANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmada okul öncesinde üstün potansiyelli çocukların öğrenme ortamlarına ilişkin düşünceleri ve ortamı kullanım durumları incelenmiştir. Çalışma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışmasının bir türü olan içsel durum çalışması olarak tasarlanmıştır. Çalışmaya, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında, Ankara ili Yenimahalle ilçesindeki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel bir eğitim kurumunun okul öncesi kısmına devam eden 60-72 aylık 11 üstün potansiyelli çocuk katılmıştır. Veriler Mozaik Yaklaşımı esas alınarak görüşme, fotoğraf çekimi, çizim ve gözlem ile toplanmıştır. Sırasıyla her bir çocukla görüşme, fotoğraf çekimi ve sınıf çizimi yapılmıştır. Ardından çocukların sınıfı kullanım durumlarını belirlemek amacıyla, her bir çocuk farklı bir günde serbest oyun zamanlarında gözlemlenmiştir. Görüşme formuyla gerçekleştirilen görüşmeler yazıya dökülmüş ve Çocuk Gözlem Formu kullanarak alınan notlar düzenlenip içerik analizi yapılmıştır. Okul öncesinde üstün potansiyelli çocukların öğrenme ortamlarına ilişkin düşünceleri Öncelik, Önemlilik, Beğeni, Aktif Beraberlik, Aktif Bireysellik, Pasif Bireysellik ve Dinlenme temaları altında toplandığı görülmüştür. Çalışma bulgularına göre çocukların en çok tercih ettiği alanlar minderli alan ve masalar olmuştur. Minderli alanda sıklıkla yapı-inşa ve dramatik oyun oynadıkları; masalarda bu oyunlara ek olarak kurallı oyun oynadıkları ve resim çizdikleri belirlenmiştir. Çalışmanın bulguları sınıfın fiziksel şartlarının, yetişkin rolünün ve eğitim programının üstün potansiyelli çocukların öğrenme ortamlarını kullanım durumlarını etkilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the thoughts of potentially gifted children about learning environments and their use of environment were examined. The study was designed as an intrinsic case study, which is a type of case study among qualitative research methods. In the 2019-2020 academic year, 11 potentially gifted children (60-72 months) attending the pre-school part of a private educational institution affiliated to the Ministry of National Education in Yenimahalle district of Ankara province. Data were collected by interviewing, taking photographs, drawing and observing based on the Mosaic Approach. Interviews, photographing and classroom drawings were made with each child respectively. Then, each child was observed during free play times on a different day in order to determine the classroom use situations of the children. The interviews conducted with the interview form were transcribed and the notes taken using the Child Observation Form were arranged and content analysis was made. It has been observed that the ideas of gifted preschool children about learning environments are gathered under the themes of Priority, Importance, Admiration, Active Togetherness, Active Individuality, Passive Individuality and Resting. According to the findings of the study, the areas most preferred by children were cushion areas and tables. They often play constructive and dramatic play in the cushion area. In addition to these plays, it was determined that they played games with rules and drew pictures at the tables. The findings of the study showed that the physical conditions of the classroom, the adult role, and the educational program affected the use of learning environments by potentially gifted children.