Visualizing the protein-protein interactions network in virtual reality and mixed reality environments
Protein etkileşimlerinin sanal gerçeklik ve karma gerçeklik ortamlarında görselleştirmesi
  1. Tez No: 694630
  2. Yazar: BÜŞRA ŞENDERİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF SÜRER, DOÇ. DR. NURCAN TUNÇBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Modelleme ve Simülasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Protein-protein etkileşimleri (PPE), iki veya daha fazla protein yapısının fiziksel bağlantı yapısını tanımlar. Bu etkileşimler birleştirildiğinde, protein-protein etkileşim ağı (PPEA) oluşur. Protein yapıları arasındaki bu etkiler belirgin etkileşimlerdir. Bu etkileşimler, proteinler üzerindeki belirli bağlanma yerlerinde meydana gelirler ve üstlendikleri belirli bir biyolojik fonksiyon bulunmaktadır. Bu ağlarla, sağlıklı veya hastalıklı bir hücre veya canlı organizma içindeki süreçler incelenebilir. Bu tezde, Sanal Gerçeklik (SG) ve Karma Gerçeklik (KG) ortamlarında PPEleri ve PPEAleri gözlemlemek için üç boyutlu bir görselleştirme sistemi geliştirilecektir. SG ve KG ortamları için sistemin ayrıntılı performans testleri sağlanacaktır ve analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Protein-protein interactions (PPI) define the physical contact of two or more protein structures. When these interactions are combined, the protein-protein interaction network (PPIN) is formed. The interactions between protein structures are distinct interactions—they happen in specific binding locations on proteins, and they have a specific biological function that they take on. With these networks, the processes within a cell or a living organism when healthy or diseased can be studied. In this thesis, a 3D visualization framework to envisage PPIs and PPINs in virtual reality (VR) and mixed reality (MR) environments will be developed. Detailed performance tests of the framework will be provided and analyzed for both VR and MR environments.