Exploring the factors affecting consumer intention to use wearable mobile devices to track health information
Tüketicilerin sağlık verilerini takip etmek amacıyla giyilebilir cihazları kullanma eğilimini etkileyen faktörlerin araştırılması
  1. Tez No: 694629
  2. Yazar: TANSU PANCAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZKAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Giyilebilir cihazların kullanımı artan yeteneklerinin bir sonucu olarak yaygınlık kazanmaktadır. Bu cihazlar sağlıkla ilgili çeşitli verileri artan doğrulukla toplamaktadır. Toplanan veriler sağlık profesyonelleri tarafından tıbbi teşhis ve tedaviyi desteklemek için kullanılmakta, bunun yanı sıra tüketiciler de kendi sağlık durumlarını takip etmek için bu verileri kullanmaktadır. Bu araştırma sağlık bilgilerini izlemek için giyilebilir cihazların benimsenmesini etkileyen faktörleri araştırmaktadır. UTAUT2 modeli teknolojinin tüketici bakış açısıyla kabulüne odaklandığı için bu çalışmanın temeli olarak kullanılmıştır. Bu model teknoloji kullanımının sınıflandırılması ve üç yeni yapının eklenmesiyle geliştirilmiştir: Hedef Netliği, Teknoloji Yığını Uyumluluğu ve Algılanan Risk. UTAUT2 modeli teknoloji kullanımını yalnızca kullanım sıklığı açısından ele almaktadır ancak bu yaklaşım değişen derecelerde pasif ve aktif kullanıma uygun olan giyilebilir cihazları analiz etmek için yeterli değildir. Giyilebilir cihaz kullanımının üç kategoride incelenmesi önerilmektedir: Tip 1 Kullanım: Kullanıcılar cihazı verilere odaklanmadan alışkanlık nedeniyle kullanırlar. Tip 2 Kullanım: Kullanıcılar toplanan verileri kontrol ederler. Tip 3 Kullanım: Kullanıcılar toplanan verileri temel alarak harekete geçerler. Sonuçlar her bir kullanım türünün farklı faktörlerden kayda değer seviyede farklı yoğunluklarda etkilendiğini göstermiştir. Ek olarak, Tip-3 kullanımı için hedef netliği ve her üç kullanım türü için de teknoloji yığını uyumluluğu, sağlık verilerinin takibi amacıyla giyilebilir cihazları kullanmaya yönelik davranışsal niyetin güçlü belirleyicileri olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The popularity and usage of wearable devices is increasing as a consequence of their increasing capabilities. These devices collect various types of health related data with increasing accuracy. Collected data is used by consumers to track their own health data in addition to being used by health professionals to support medical diagnosis and treatment. This research investigates the factors affecting the adoption of wearable devices to track health information. The UTAUT2 model was used as the basis for this study as it is focusing on the acceptance of technology from consumers' perspectives. The model was enhanced with the categorization of use construct and addition of three new constructs: Goal Clarity, Technology Stack Compatibility, and Perceived Risk. The UTAUT2 model addresses technology use only in terms of use frequency, and this is not sufficient to analyze wearable devices which lend themselves to varying degrees of passive and active use. It is proposed that wearable device usage should be analyzed in three categories: Type-1 Use: Users wear the device primarily out of habit with no significant focus on the data. Type-2 Use: Users check the collected data. Type-3 Use: Users take actions based on the collected data. The results showed that each type of use is influenced by different factors with remarkably different intensities. Additionally it is found that, goal clarity for Type-3 use, and technology stack compatibility for all three types of use, are strong determinants of behavioral intention to use wearable devices with the purpose of tracking health related data