Tüzel kişilerin mali ikametgahı
Residence of legal persons
- Tez No: 694637
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF YILMAZ FURTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Devletler arasında ekonomik ilişkilerin gelişmesi vergilendirme sorununun artmasına neden olmuştur. Çifte vergilendirmenin önlenmesi için hangi devletin vergilendirme yetkisini haiz olduğunun belirlenmesi önem taşımaktadır. Uluslararası alanda devletlerin vergilendirme yet-kisini kullanırken başvurdukları çeşitli ilkeler bulunmaktadır. Bu ilkelerden biri mali ikamet-gahtır. Mali ikametgah, devletlere kişilerin hem ülke içinde hem de ülke dışında elde ettikleri gelirin vergilendirilmesine imkan tanımaktadır. Bu çalışmada mali ikametgah OECD Gelir ve Servet Üzerinden Alınan Vergilere İlişkin Model Anlaşma temelinde uluslararası boyutuyla incelenmektedir. Mali ikametgahın kavramsal açıklaması yapıldıktan sonra, OECD Model Anlaşmada yer alan 'Mukim' başlıklı madde hükmü tüzel kişiler açısından değerlendirilmekte-dir. Çalışmanın son kısmında ise, şirketlerin kanal şirketler gibi yapay oluşumlarla vergiden kaçınmaya neden olan faaliyetlerinin mali ikametgahla ilişkisi ortaya koyulmaktadır. OECD, Model Anlaşmanın 2017 güncellemesi ile anlaşmaya eklenen madde 29 hükmünde, şirketlerin bu faaliyetleri ile vergi anlaşmalarını suistimal etmelerine engel olmaya çalışmaktadır. Fayda-ların sınırlandırılması (LOB) ve esas amaç kuralını (PPT) içeren bu düzenleme devletlere, kanal şirket gibi faaliyet gösteren şirketlere vergi anlaşmasını uygulamayı reddetme imkanı vermektedir.
Özet (Çeviri)
The development of economic relations between states has caused increasing in double taxa-tions. To prevent double taxation it is important to determine which state has the taxation right of a person. There are some elements to allocate taxation right whom one of them is residence. Residence enables states to tax income around the world. In this study, OECD Model Convention on Income and on Capital is taken as the main source and is examined in the international aspect. First, we will discuss conceptual explanation of residence, after OECD Model Convention Article 4 which is titled 'Resident' will be elaborated within the scope of legal persons. After that companies' activities which have been established as con-duit companies that caused tax avoidance is assessed in the relevance of residence. OECD aims to prevent tax avoidance of companies by including a special provision in Model Con-vention which is Article 29. The provision comprises limitation of benefits rule and principal purpose test which allows contracting states to deny the application of tax treaties to compa-nies who act like conduit companies.