Covıd-19 pandemi sürecinde ameliyathane hemşirelerinin deneyimleri
Experiences of the operating room nurses during the covid-19 pandemic.
  1. Tez No: 694652
  2. Yazar: BÜŞRA ERGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, COVID-19 pandemi sürecinde ameliyathane hemşirelerinin deneyimlerini incelemek amacıyla niteliksel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik tipte tasarlandı ve Zonguldak' ta bir kamu hastanesinde Şubat-Mart 2021 tarihlerinde 10 ameliyathane hemşiresi ile derinlemesine görüşme tekniği uygulanarak kişisel bilgi ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak gerçekleştirildi. Tematik analiz yöntemi ile temalar ve kodlar oluşturuldu. Analiz sonucu 4 tema, 29 kod elde edildi. Ameliyathanede Değişen Sistem ve Uygulamalar temasında; kişisel koruyucu ekipman ve sterillik, iş yükü/süresi, hasta- hemşire iletişiminde eksiklik, vaka sayısında azalış, acil-elektif vaka uygulamalarında değişim, esnek mesai uygulaması, Pandeminin Yarattığı Etkiler temasında; endişe/korku, psikolojik sıkıntılar, kişisel koruyucu ekipman güçlüğü, hemşire eksikliği, aileye özlem/uzaklık, uyku bozuklukları, ailesel sorunlar, farklı birimde çalışma zorluğu, Pandemi ile Baş Etme Stratejileri temasında; aile ile iletişim, nefes/spor egzersizleri, maneviyat, düzenli/sağlıklı beslenme, online alışveriş, dizi/film izleme, süreci kabullenme, Pandemiden Öğrenilenler temasında hayatın/sağlığın önemi, ailenin önemi, hemşirelik mesleğinin değersizliği, maddi adaletsizlik, mesleki tecrübe kazanımı, kişisel korunmanın önemi, sendika desteğinin alınmaması ve mesleki doyum kodları oluşturuldu. COVID-19 pandemisi ile birlikte ameliyathanede hemşirelik ve cerrahi süreç üzerinde değişimler yaşandığı, hemşirelerin olumlu/olumsuz etkiler deneyimlediği, baş etme yöntemleri kullanarak pandemiden birçok kazanım elde ettiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was designed in a phenomenological type, one of the qualitative research methods, in order to examine the experiences of operating room nurses during the COVID-19 pandemic, and was carried out in a public hospital in Zonguldak, using in-depth interview technique with 10 operating room nurses between February and March 2021; using personal information and semi-structured interview form. Themes and codes were created with thematic analysis method. As a result of the analysis, 4 themes and 29 codes were obtained. In the theme of Changing Systems and Practices in the Operating Room; In the theme of personal protective equipment and sterility, workload/time, lack of patient-nurse communication, decrease in the number of cases, change in emergency-elective case applications, flexible working practices, Effects of Pandemic; In the theme of anxiety/fear, psychological problems, personel protective equipment difficulties, nurse shortage, longing/distance from family, sleep disorders, familial problems, difficulty in working in a different unit, Strategies for Coping with Pandemic; communication with family, breathing/sports exercises, spirituality, regular/healthy eating, online shopping, watching TV series/movies, accepting the process, importance of life/health in the theme of What We Learned from the Pandemic, importance of family, worthlessness of the nursing profession, financial injustice, gaining professional experience, personal importance of protection, lack of union support and professional satisfaction codes were created. It was determined that there were changes in the nursing and surgical process in the operating room with the COVID-19 pandemic, that nurses experienced positive/negative effects, and that many gains were made from the pandemic by using coping methods.