Küresel değer zincirlerinin tasarımında dikkat edilmesi gereken faktörler
Factors to be considered in designing global value chains
  1. Tez No: 694665
  2. Yazar: EVREN KOLAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL HALEFŞAN SÜMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, küresel şirketler için tedarik zinciri faaliyetlerinin ve süreçlerinin küresel entegrasyonunun dizaynında izlenecek yolları araştırmıştır. Ülkelerin ve şirketlerin değer zincirinin bir parçası olması durumunda kazançlarının ne kadar önemli olduğunu da göstermektedir. Türkiye de yer alan küresel işletmelerde çalışan otuz yöneticiyle görüşmeler yapıldı. Her şirket için sorulan değer zinciri soruları, her biri için önemli olan küresel entegrasyonun niteliklerinin, sonuçlarının, hedeflerinin ve değerlerinin görsel bir temsilini sağladı. Küresel entegrasyona ulaşmak için önemli süreçler belirlenmeye çalışıldı. Çevresel faktörler ile küresel entegrasyonun nitelikleri, sonuçları, hedefleri ve değerleri arasındaki ilişkileri tanımlamak için teorik çerçeveler ve araştırma önerileri geliştirilmiştir: Tedarikçi seçimi, müşteri hizmet düzeyi ve tedarik zinciri fonksiyonları arasındaki ilişler önemlidir. Küresel entegrasyon girişimlerinin odak noktasının yanı sıra önemli görülen işlevler arası entegrasyonlarda değerlendirildi. Ancak her durumda, belirli tedarik zinciri faaliyetlerinin ve süreçlerinin küresel entegrasyonu, firmanın iş hedeflerine ulaşma yeteneği için önemlidir Tedarikçi ve müşteri ara yüzündeki küresel entegrasyon, pazarlık gücünü arttırmaya ve önemli küresel tedarikçiler ile müşteriler arasında uyumlu ilişkiler yaratması beklenmektedir. Fonksiyonlar arası tedarik zinciri süreçlerinin küresel entegrasyonu, küresel arz kaynaklarını küresel taleple dinamik olarak dengelemek için işletmeler için esneklik sağlar. Sonuç olarak, firmalar ürünleri üretiminde kullanılan hammadde karışımlarını optimize edebilir ve üretim kapasitesini daha etkin bir şekilde kullanabilirler. Bu tür bir işletme esnekliği aynı zamanda firmalara büyüme ve kârlılıkta coğrafi farklılıklardan yararlanma ve talep değişkenliği ile ilişkili riski en aza indirme yeteneği verir.
Özet (Çeviri)
This thesis researhed ways for designing and integrating supply chain activities and processes for global companies. It also shows the importance of global value chain design. Interviews are made with 30 managers of global companies situated in Turkey. Asked questions are about global integration qualities, results, targets, and values, so questions are revealed important information. Processes for global integration are clarified. Environmental factors and global integration qualities including results, targets and values are provided both int theorethical perspective and research proposals: supplier selection, customer service level and relations among the supply chain functions are important. The focal point of global integration attempts and along with intra functions relations are assessed. Anyway integration of supply chain activities and processes are important for company's capabiilty of reaching its business targets. Global integration at the supplier and customer interfaces serve to increase bargaining power and compatible relations between the global suppliers and customers. Global integration of supply chain processes among the functions provide flexibility for dynamically levelling supply resources with global demand. As a conclusion companies can optimize raw material mixes they use in their manufacturing and use more efficient their manufacturnig capacities. That kind of company flexibility gives to companies at the same time to benefit from geographical distinctions and mitigate the risks about demand fluctuations.