Pandemi döneminde hastane seçiminde internet kullanımı: Sultan 2. Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi örneği
Usage of internet on selection the hospital in the pandemic periods: Case of Sultan II. Abdülhamġd Han Sample Training and Research Hospital
- Tez No: 694671
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL SERPİL AYDOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışma, pandemi dönemlerinde sağlık iletişimi bağlamında internet kullanım alışkanlıklarının incelenmesi ve bu süreçlerde yaşanan mevcut değişimlerin değerlendirilmesi amacı ile yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmış, yüz yüze görüşme tekniği ile Sultan 2. Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde katılımcılara uygulanmıştır. İnternet kullanıcılarının demografik özellikleri ve hastane tercihinde internet ve sosyal medyanın etkisine ilişkin ifadelerin tanımlayıcı istatistiklere yönelik; frekans değerleri, standart sapmaları, ortalama değerleri ve yüzdelik değerleri belirlenmiştir. Bu aşamadan sonra ise gruplar arasında fark olup olmadığını görebilmek için t-testleri ve Anova testi uygulanmıştır. Pandemi döneminde, hastane seçimi öncesinde bireyin internet üzerinde araştırma yaptığı konular arasında; yataklı tedavi hizmetleri, kurumun sayfası, kurumun sosyal hesapları, kullanıcı yorumları, hastane ile ilgili haberler ve videolara yönelik yoğun bir şekilde araştırma başlamış ve bu araştırma seviyesi yaklaşık olarak %80 düzeyine ulaşmıştır. İnternet ve sosyal medyadan edinilen bilgilerin kişinin sağlık davranışı ve hastane tercihini belirleme noktasında ilk sırada yer alması, kurumun internet üzerindeki paylaşımlarını yeterli ve açıklayıcı bulma, diğer kullanıcıların sosyal medyada sağlık ile ilgili yaptığı paylaşımları önemseme ifadelerine katılım oranının pandemi döneminde artış gösterdiği ve yaşanan bu artışın orta yaş grubunda yoğunlaştığı sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine internet usage habits in the context of health communication during pandemic periods and to evaluate the current changes in the seprocesses. There search was conducted on 246 people who came to get health service in Sultan Abdülhamid Han Sample Training and Research Hospital. Purpose of collecting the data, the question naire form was used. Thes cale of the question naire, which consists of 125 items in total, was applied to the participantsusing the face-to-face in report technique. Regarding the descriptive statistics of the statements and regarding the demographic characteristics of internet user sand the effect of the internet and social media on hospital preferences; frequencyvalues, Standard deviations, mean values, and percentage values were determined. After this stage, t-testsand Anova tests were applied to see if there was any difference between the groups. During the pandemic period, in patient services, web pages and social accounts of the hospital, userc omments, news and videos about the hospital were in tenselyre search edamong the subjects that were researched using the internet before the hospital selection, and this rate reached approximately 80%. The fact that of the first place in determining the health behavior and hospital preference of the person is the information obtained from the internet and social media, the in stitution's shares on the internet are sufficient and explanatory, the rate of participant's interest shave borne to the post which related with health on the social media while the pandemic period and this increased ratio were concentrated in the middle age group.