Avukatlık mesleğinde yapay zeka kullanımı
Use of artificial intelligence in lawyer profession
- Tez No: 694672
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RENGÜL EKİZCELEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Yapay zeka, teknolojik gelişmelerle birlikte hayatımızın içerisinde daha çok yer almaktadır. Yapay zeka tüm meslekleri etkileyeceği gibi avukatlık mesleğini de dönüştürecektir. Yapay zeka destekli hukuk teknolojilerinin kullanımının artmasıyla birlikte avukatlar daha doğru, hızlı ve verimli çözümler üretebileceklerdir. Öte yandan robot avukatların kullanılmaya başlanması ile avukatların mesleklerinin elinden gideceği endişesi oluşmaktadır. Yapay zeka yapıcı olduğu kadar yıkıcı da olabilecektir. Avukatların teknolojiyi benimseme biçimi, yapay zekanın onların yerini mi alacağı yoksa onlara yardımcı görevler mi üstleneceğini belirleyecektir. Çalışmanın birinci bölümünde yapay zekayla ilgili temel kavramlara, yapay zekanın tarihçesi ve yapay zekada genel olarak kullanılan tekniklere yer verilmiştir. İkinci bölümde avukatlık mesleğinin tanımı ve tarihsel gelişimi, hukuk teknolojileri ve kullanım alanlarına değinilmiştir. Son olarak üçüncü bölümde robot kavramı ve tarihi ile robot avukatların avukatlık mesleğindeki yeri, faydaları ve sakıncalarına yer verilerek, robot avukatların işsizliğe nasıl etki edeceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence is more in our lives with technological developments. Artificial intelligence will affect all professions as well as transform the lawyer profession. With the increasing use of artificial intelligence-supported legal technologies, lawyers will be able to produce more accurate, fast and efficient solutions. On the other hand, with the introduction of robot lawyers, there is a concern that lawyers will lose their profession. Artificial intelligence can be destructive as well as constructive. The way lawyers adopt technology will determine whether artificial intelligence will replace them or take an assisting role. In the first part of the study, the basic concepts of artificial intelligence, the history of artificial intelligence and the techniques generally used in artificial intelligence are included. In the second part, the definition and historical development of the lawyer profession, legal technologies and areas of use are mentioned. Finally, in the third chapter, the concept and history of robotics and the place, benefits and drawbacks of robot lawyers in the lawyers' profession are discussed, and how robot lawyers will affect unemployment are evaluated.