Temizlik personellerinin hastane temizliği hakkındaki bilgi ve davranışları: Bir hastane örneği
Cleaning personnel's knowledge and behaviors about hospital cleaning: A hospital example
  1. Tez No: 966659
  2. Yazar: SUDE BABACAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELCEN ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hospitals
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hastane Enfeksiyon Kontrolü Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane Enfeksiyon Kontrolü Disiplinlerarası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı COVID-19 pandemi servislerinde çalışmış olan temizlik personellerinin hastane temizliği hakkında bilgi ve davranışlarını, sosyodemografik özellikleri ve pandemi döneminde temizlik eğitimi alma durumlarıyla ilişkilendirerek değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma kesitsel olup, 30.06.2023-30.12.2023 tarihleri arasında Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi COVİD-19 pandemi servislerinde çalışan, çalışmaya gönüllü olarak katılacak temizlik personellerinden oluşmaktadır (N:150). Örneklem seçimine gidilmeden 150 kişilik evrenin tamamına ulaşılmaya çalışılmış ve 108 kişiye ulaşılmıştır. Veriler, Kolmogorov Smirnov testi, Man Whitney U testi, Kruskal Wallis H ve Ki-kare testleriyle analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 20-55 yaş aralığında toplam 108 kişi katılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the knowledge and behavior of cleaning personnel who worked in COVID-19 pandemic wards about hospital cleaning by correlating them with their sociodemographic characteristics and their status of receiving cleaning training during the pandemic period. Material and Methods: The study is cross-sectional and consisted of cleaning staff working in the COVID-19 pandemic wards at Prof. Dr. Feriha Öz Emergency Hospital between 30.06.2023, and 30.12.2023, who volunteered to participate in the study (N: 150). An attempt was made to reach the entire population of 150 people without any sample selection, and 108 were reached. Data were analyzed using the Kolmogorov Smirnov test, Man-Whitney U test, Kruskal Wallis H, and Chi-square tests. Results: A total of 108 people aged 20-55 participated in the study.