Türkçe öğretmeni adaylarının çevrim içi öğrenmeye yönelik hazırbulunuşluk düzeylerinin incelenmesi
Examination of pre-service Turkish language teachers' online learning readiness levels
  1. Tez No: 694673
  2. Yazar: NAZLI CAN ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ZEKİ GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkçe öğretmeni adaylarının çevrim içi öğrenmeye hazırbulunuşluk düzeylerini incelemektir. Bu doğrultuda ayrıca çeşitli değişkenlerin öğretmen adaylarının hazırbulunuşluk düzeylerinde anlamlı farka neden olup olmadığı da incelenmiştir. Araştırma, genel tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırmaya Türkiye'deki yedi devlet üniversitesinde öğrenim görmekte olan 207 Türkçe öğretmeni adayı katılmıştır. Veriler,“Çevrim İçi Öğrenme Hazırbulunuşluk Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Yapılan güvenilirlik analizi sonuçlarına göre; bilgisayar ve internet kullanım özyeterliği boyutunun cronbach alpha değeri 0.816, özgüdümlü öğrenme boyutunun cornbach alpha değeri 0.800, öğrenen kontrolü boyutunun cronbach alpha değeri 0.703, öğrenme motivasyonu ölçeğinin cronbach alpha değeri 0.831, çevrim içi iletişim özyeterliği ölçeği cronbach alpha değeri ise 0.804 olarak belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler hem betimsel istatistik tekniklerinden ortalama, standart sapma, frekans ve yüzdelikler hem de çıkarımsal istatistik teknikleri ile incelenmiştir. Çevrim içi öğrenme hazırbulunuşluk ölçeğinin demografik özelliklere göre kıyaslanması için Bağımsız Örneklem t-test, Tek Yönlü Anova ve Pearson Korelasyon testlerinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular Türkçe öğretmeni adaylarının ortalamanın üstünde bir hazırbulunuşluk seviyesine sahip olduğunu göstermiştir. Diğer yandan, öğrencilerin hazırbulunuşluk düzeylerinin en yüksek olduğu boyutun“Bilgisayar/İnternet Özyeterliği”boyutunda olduğu görülürken en düşük hazırbulunuşluk boyutu ise“Çevrim İçi İletişim Özyeterliği”boyutu olmuştur. Çıkarımsal istatistik analizi sonuçları bazı demografik özellikler ve ölçek alt boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar olduğunu göstermiştir. Yaş ile sadece özgüdümlü öğrenme alt boyutu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Katılımcıların öğrenim gördükleri üniversite ile öğrenen kontrolü, motivasyon ve çevrim içi iletişim özyeterliği alt boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklar bulunmuştur. Daha önce uzaktan eğitimle ders alma tecrübesi ile öğrenen kontrolü, özgüdümlü öğrenme, motivasyon ve çevrim içi iletişim özyeterliği alt boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmuştur. Evde bireye ait bilgisayar olması durumu ile öğrenen kontrolü, bilgisayar/internet özyeterliği, motivasyon ve çevrim içi iletişim özyeterliği alt boyutları istatistiksel olarak anlamlı bir farklar bulunmuştur. Evde sınırsız internet bulunması durumu ile öğrenen kontrolü, bilgisayar/internet özyeterliği ve çevrim içi iletişim özyeterliği alt boyutları istatistiksel olarak anlamlı bir farklar bulunmuştur. Son olarak, cinsiyetin anlamlı bir yordayıcı olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the online learning readiness levels of Pre-service Turkish language teachers. It was also examined whether various variables caused a significant difference in the readiness levels of pre-service teachers. Survey was used as the research design. 207 pre-service Turkish teachers studying at seven state universities in Turkey participated in the research. Data were collected using the“Online Learning Readiness Scale”. According to the results of the reliability analysis; The cronbach alpha value of the computer/internet self-efficacy dimension was 0.816, the cornbach alpha value of the self-directed learning dimension was 0.800, the cronbach alpha value of the learner control dimension was 0.703, the cronbach alpha value of the learning motivation was 0.831, and the cronbach alpha value of the online communication self-efficacy scale was 0.804. The data obtained from the research were examined by means of descriptive statistics techniques such as mean, standard deviation, frequency and percentages and inferential statistics techniques. Independent Sample t-test, One Way Anova and Pearson Correlation tests were used to compare the online learning readiness scale according to demographic characteristics. The findings revealed that Pre-service Turkish teachers had an above-average online learning readiness level. In addition, the highest readiness level was found in the“Computer/Internet Self-Efficacy”, while the lowest level of readiness was in the dimension of“Online Communication Self-Efficacy”. The results of the inferential statistical analysis showed that there were statistically significant differences between some demographic characteristics and sub-dimensions of the scale. A statistically significant difference was found between age and only self-directed learning sub-dimension. Statistically significant differences were found between the university where the participants studied and the sub-dimensions of learner control, motivation and online communication self-efficacy. Statistically significant differences were found between the previous experience of taking courses with distance education and the sub-dimensions of learner control, self-directed learning, motivation and online communication self-efficacy. Statistically significant differences were found between the presence of a personal computer at home and the sub-dimensions of learner control, computer/internet self-efficacy, motivation and online communication self-efficacy. Statistically significant differences were found between the availability of unlimited internet at home and the sub-dimensions of learner control, computer/internet self-efficacy and online communication self-efficacy. Finally, it was concluded that gender was not a significant predictor.