Süreklilik ve süreksizlik kavramlarının bilimdeki ışık teorileri olanağında izlenimci resim sanatındaki karşılıklarının incelenmesi
Examination of the counterparts of continuity and discontinuity concepts in impressionist painting based on the theories of light in science
  1. Tez No: 694680
  2. Yazar: DERYA GÖZÜKIZIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. HÜSEYİN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez en temelde süreklilik ve süreksizlik kavramlarının bir incelemesini içermektedir. Bu inceleme gerçekleşirken ilkin Deleuze ve Guattari'nin Felsefe Nedir? isimli kitabı referans alınarak felsefe, bilim ve sanat tanımları belirlenmiş ve bir tür araştırma yöntemi olarak ele alınmıştır. Böylelikle süreklilik ve süreksizlik kavramları bu araştırma yöntemlerine dayandırılarak ele alınmıştır. Buna göre ilk bölümde süreklilik ve süreksizlik ilişkileri kavram olarak ele alınıp felsefedeki karşılıkları gösterilmiştir. Bu araştırma Antik Yunan'dan Modern Felsefe'ye kadar ilgili kavramları mesele eden filozoflar üzerinden kronolojik olarak gerçekleştirilmiştir. İkinci bölümde bu kavramlar fonksiyon olarak ele alınmış ve ışığın dalga-parçacık ilişkisi olanağında incelenmiştir. Bu araştırmada dönemin değişen evren algısının ışık olgusunun sürekli ve süreksiz ilişkileri olanağında nasıl değişikliğe uğradığı gösterilmiştir. Üçüncü bölümde ise süreklilik ve süreksizlik kavramları duyum üzerinden ele alınarak İzlenimcilik ve Yeni-izlenimcilik üzerinden görme ve algılama ilişki örneklerle incelenmiştir. Bu yapılırken izlenimciliğin felsefi ve bilimsel temelleri gösterilmiş, uygulama örneklerinin ise bu temeller olanağında nasıl geliştiği gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis fundamentally features an examination of the concepts of continuity and discontinuity. In the study, first, the definitions of philosophy, science and art were determined based on Deleuze and Guattari's book named“What is Philosophy?”and they were put to use as a type of research method. Thus, the concepts of continuity and discontinuity were examined based on these research methods. Accordingly, in the first chapter, the relations of continuity and discontinuity were handled as concepts and their counterparts in philosophy were shown. This research was carried out chronologically through the philosophers who dealt with related concepts from Ancient Greece to Modern Philosophy. In the second part, these concepts were considered as functions and examined with regard to the wave-particle duality of light. In this study, it was shown how the changing universe perception of the period was altered in the context of the continuous and discontinuous relations of the phenomenon of light. In the third part, the concepts of continuity and discontinuity were approached in terms of sensation and examined with examples of Impressionism and Neo-Impressionism. The philosophical and scientific foundations of impressionism and how the examples of such practices developed on these foundations were included in this examination.