Sülfametoksazol tayini için sensör sistemlerinin geliştirilmesi
Development of sensor systems for sulfamethoxazole determination
  1. Tez No: 694679
  2. Yazar: ÖNDER KURÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Antibiyotikler bulaşıcı hastalıkların tedavisi için kullanılan kimyasal ajanlardır. Bu ajanlar tıp ve veterinerlikte çeşitli amaçlarla her yıl büyük miktarda tüketilmektedir. Fakat bu ajanların çevreye ve gıdalara karışması birçok probleme sebep olmaktadır. Bu sebepten dolayı bu bileşiklerin gıdalarda ve çevresel kaynaklardaki tayini büyük önem arz etmektedir. Bu tür tayinler genellikle laboratuvarlarda geleneksel tayin yöntemi ile yapılmaktadır ve bu yöntemler eğitimli teknik eleman ihtiyacı, pahalı ekipman kullanımı, uzun analiz süresi ve tayinlerin ön işlem gerektirmesi gibi dezavantajlara sahiptir. Bu çalışma kapsamında bir sülfonamid antibiyotiği olan Sülfametoksazol (SMX) için hızlı yanıt verebilen, yüksek seçiciliğe sahip, ön işlem gerektirmeyen, tekrar kullanılabilen bir yüzey plasmon rezonansı (SPR) çipi üretilmiştir. Üretilen sensör çipi için reseptör Sülfametoksazol baskılı MAA-EDGMA-HEMA polimeridir. Çip üretimi öncesi kalıp (SMX)- monomer etkileşimi B3LYP ve 6-31+g(d,p) temel seti ile incelenmiş ve teorik hesaplamaları yapılmıştır. Ardından polimer nanofilm kaplı SPR altın çipi karakterize edilmiştir. Yapılan adsorpsiyon çalışmaları sonucu LOD ve LOQ değerleri sırası ile 0.0011 µg/L ve 0.0034 µg/L bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Antibiotics are chemical agents used to treat contagious diseases. These agents are consumed in large quantities every year for various purposes in both veterinary and human health. But the mixing of these agents into the environment and food causes many problems. For this reason, it is of great importance to learn the amount of these compounds in foods and environmental sources Such determinations are usually made in laboratories by the traditional method of analysis, and these methods have disadvantages such as the need for trained personel, the use of expensive equipment, a long analysis time, and the fact that some analyses require pre-processing which is both labor and time consuming. In this study, we developed surface plasmon resonance (SPR) sensor chip that fast reacting, highly selective, reusable and requires no pretreatment for detecting sulfamethoxazole. We used sulfamethoxazole imprinted polymer (MAA-HEMA-EGDMA) as a receptor in the SPR chip. Before molecular imprinting we also used B3LYP hybrid theory with 6-31+g(d, p) basis set to examine monomer and template to determine best template-monomer ratio. After developing molecular imprinted nanofilm coated SPR chip we characterized it with SEM and did adsorption studies on both standard sulfamethoxazole solution and commercial milk samples. According to data, for sensor LOD and LOQ values are calculated as 0.0011 µg/L and 0.0034 µg/L respectively.