0-24 ay bebeği olan annelerin emzirme tutumları ile babaların emzirmeye etkisi arasındaki ilişki
The relationship between breastfeeding attitudes ofmothers with 0-24 months babies and the effects of fatherson breastfeedi̇ng
  1. Tez No: 694730
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU SÖNMEZ DÜZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, 0-24 ay arası bebeği olan annelerin emzirme tutumu ve babaların emzirmeye etkisi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma örneklemini İstanbul Avrupa yakasında bulunan bir Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı Şubat-Mayıs 2021 tarihleri arasında 0-24 ay arası bebeği olan ve emziren anne ve bu bebeklerin babaları oluşturdu. Çalışmaya örnek hesabı yapılarak toplam 110 ebeveyn dahil edilmiştir. Online olarak yapılan araştırmanın verileri hazırlanan“Kişisel Veri Formu”,“Babaların Emzirmeye Etkisi Ölçeğ (BEEÖ)'' ve ”Emzirme Tutumunu Değerlendirme Ölçeği (ETDÖ)'' kullanılarak toplanmıştır. Araştırmaya katılan annelerin %53,1'inin, babaların %46,8'inin 25-34 yaş aralığında olduğu, annelerin %54,3'ünün, babaların %52,6'sının üniversite mezunu olduğu ve annelerin %55,9'u ile babaların %96,4'ü aktif olarak çalışmaktadır. Ebeveynlerin ETDÖ puan ortalaması 161,0±17,94, BEEÖ puan ortalaması ise 124,32±34,78'tür. Sosyo-demografik değişkenlere göre annelerin emzirme tutumunun baba eğitim durumuna, anne çalışma durumuna, çocuk sayısına, doğum şekline, annenin bebeğini anne sütü ile beslemeyi planladığı süreye, evlilik yaşına, eş ile yaş farkına göre istatistiksel olarak anlamlı olduğu (p0,05). Babaların emzirmeye etkisinin ise, anne eğitim durumuna, baba eğitim durumuna, anne çalışma durumuna, gebeliğin planlı olması durumuna, gebelik öncesi emzirme eğitimi alma durumuna ve doğum şekline göre istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptandı (p>0,05). Sonuç olarak, ETDÖ ve BEEÖ arasında anlamlı ilişki olduğu, babaların emzirmeye etkisinin emzirme tutumu üzerindeki sınırlı ancak anlamlı bir etkisinin bulunduğu sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
THE RELATIONSHIP BETWEEN BREASTFEEDING ATTITUDES OF MOTHERS WITH 0-24 MONTHS BABIES AND THE EFFECTS OF FATHERS ON BREASTFEEDİNG This study is conducted as a descriptive study to examine the relationship between the breastfeeding attitude of mothers with babies between 0-24 months and the effect of fathers on breastfeeding. The sample of the study consisted of breastfeeding mothers and fathers of babies, who were registered to Istanbul Family Health Center between February and May 2021. A total of 110 parents were included in the study. The data of the online research were collected using“Personal Data Form”,“Fathers Effect on Breastfeeding Scale”and“Breastfeeding Attitude Evaluation Scale”. As a result, 53.1% of the mothers and 46.8% of the fathers participating in the study are between the ages of 25-34, 54.3% of the mothers and 52.6% of the fathers are university graduates, and 55.9% of the mothers. and 96.4% of fathers are actively working. Mothers' mean breastfeeding attitude score was 161.0±17.94, and fathers' affect on breastfeeding mean score was 124.32±34.78. According to socio-demographic variables, mothers' breastfeeding attitude was statistically significant according to father's education level, mother's employment status, number of children, type of birth, time the mother plans to breastfeed her baby, age at marriage, age difference with spouse (p0.05). The effect of fathers on breastfeeding is found to be statistically significant according to mother's education, father's education, mother's employment, planned pregnancy, receiving pre-pregnancy breastfeeding education and birth type (p>0.05). Finally, we found that there is a significant but limited relationship between mothers' breastfeeding attitude and fathers' affect on breastfeeeding.