İmalat sanayii ve hizmetler sektörünün ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: Kaldor Yaklaşımı çerçevesinde seçili geçiş ekonomileri
The effect of the manufacturing industry and services sector on economic growth: Selected transitional economies within the framework of Kaldor Approach
- Tez No: 694733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Ekonomik gelişmişliğin sağlanmasında sanayileşmenin rolü özellikle II. Dünya Savaşı sonrası dönemde literatürde en çok tartışılan konulardan birisi olmuştur. Bu doğrultuda, sermayenin göreceli olarak kıt olduğu az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için sanayileşme, ekonomik gelişmişliğin sağlanmasında kilit bir role sahiptir. Bununla birlikte sanayileşmenin yeterince gelişmemesi ve hizmetler sektöründe küresel ölçekte yaşanan hızlı rekabet, son zamanlarda hizmetler sektörünün ekonomilerin içindeki payının artmasına neden olmuştur. Bu tez çalışması, sanayileşmenin ekonomik büyümenin lokomotifi olduğu görüşünü sistematik olarak ortaya koyan Kaldor'un (1966) perspektiften yola çıkarak, sanayileşme ile verimliliğin üretim üzerindeki etkisini hizmetler sektörünü de göz önünde bulundurarak on üç seçili geçiş ekonomisi için uygulamalı olarak incelemeyi amaçlamıştır. 1980-2018 dönemi için yıllık panel veri seti kullanılarak panel eş bütünleşme testleri yardımıyla uzun dönemli ilişkinin varlığı incelenmiş ve eş bütünleşme tahmincileriyle de uzun dönemli modellerin tahmini gerçekleştirilmiştir. Kaldor'un (1966) ortaya koymuş olduğu farklı modeller çerçevesinde panel eş bütünleşme testleri, eş bütünleşmenin varlığına işaret etmiştir. Uzun dönemli model tahmini sonuçlarına göre, sanayi sektöründeki katma değerin hizmetler sektörüne kıyasla üretimi daha fazla arttırıcı etkiye sahip olduğu kanaatine varılmıştır. İlave olarak, sanayi sektöründeki verimliliğin, hizmetler ve diğer sektörlerdeki verimliliğe kıyasla üretimi daha fazla arttırdığı da bir diğer önemli bulgu olarak dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
The role of industrialization in ensuring the economic development is one of the most discussed topics especially in the Post II. World War. In this direction, industrialization has a key role in ensuring economic development for less-developed developing countries in where capital is relatively scarce. However, the insufficient development of industrialization and the rapid competition in the services sector on a global scale have caused to increase the share of the services sector within the economies recently. Emanating from the perspective by Kaldor (1966), who systematically put forward the view that industrialization is the locomotive of economic growth, this dissertation aimed to examine empirically the effect of industrialization on production, by considering the services sector, for thirteen selected transition economies. Utilizing the annual panel data set over the period of 1980-2018, the existence of a long-term relationship was examined by means of panel cointegration tests and the long-term models were estimated with cointegration estimators. Within the framework of different models that are introduced by Kaldor (1966), existence of the cointegration relationship were confirmed according to the results of panel cointegration tests. According to the long-term model estimation results, it is concluded that the value in the industry sector has a greater effect on enhancing the production compared to the services sector. In addition, it draws attention as another important finding that productivity in the industrial sector increases production more than the productivity in services and other sectors.