Bitcoin enerji maliyetlerinin hesaplanmasına yönelik bir çalışma
A study on energy cost calculations of Bitcoin
  1. Tez No: 694732
  2. Yazar: İSMAİL MURSÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR GÖZBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bitcoin 2008 yılında yeni bir para çeşidi olarak ortaya çıkmış ve kısa süre içerisinde popülerleşerek yüksek değerlere ulaşmıştır. Bitcoin üretimi için yapılan madencilik faaliyetinin enerji talebi, kısa sürede birçok ülkenin enerji kullanım miktarını dahi geçmiştir. Zamanla bu enerji kullanımı sürdürülebilirlik, çevre ve sağlık problemleri doğurmaya başlamıştır. Ayrıca Bitcoin üretim maliyeti ile Bitcoin fiyatı arasında bir ilişki olduğu görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, Bitcoin enerji maliyetlerini hesaplamaya çalışmak ve Bitcoin fiyatlarıyla olası ilişkisini değerlendirmektir. Bitcoin enerji maliyetleri Hayes (2017)'in çalışması baz alınarak hesaplanmış ve Bitcoin piyasa fiyatı verileri edinilerek 3'er günlük frekanslarla zaman serileri oluşturulmuştur. Bu zaman serileri arasındaki ilişki, grafiklere dökülerek irdelenmiştir. Sonuç olarak Bitcoin enerji maliyetlerinin hesaplanabildiği, Bitcoin enerji maliyetleri dikkate alındığında Bitcoin üretmenin her zaman karlı olmadığı bununla birlikte zaman içerisinde Bitcoin fiyatının, Bitcoin enerji maliyetleri ile birbirini dengelediği gözlemlenmiştir. Çalışmadan elde edilen bir diğer temel sonuç da Bitcoin madencilerinin Bitcoin üretim istekleri Bitcoin piyasa fiyat artışlarıyla ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Bitcoin was first involved in 2008 as a new type of money and gained high values by becoming popular in a very short time. The energy demand for mining facilities to produce Bitcoin has reached the energy demand of many countries in a short time. In time, this energy use caused to sustainability, environment and health problems. Besides, it is seen that there is a relationship between Bitcoin energy costs and Bitcoin price. The aim of this study is to try to calculate the energy costs of Bitcoin and analyze its possible relationship between Bitcoin prices. Bitcoin energy costs is calculated by using the Hayes' (2017) work as a base and presented with the Bitcoin prices as time sequences in the frequency of 3 days. The relationship between these time sequences are represented by making graphical analyses. As a result, it is observed that the Bitcoin energy costs can be calculated, when Bitcoin energy costs are considered producing Bitcoin is not always profitable and in time Bitcoin price and Bitcoin energy costs counterbalance each other. Another basic result of this study is that the desire of producing Bitcoin by the miners is related with Bitcoin price increases.