How and on what basis do parents decide on their children's media content and screen time, and what style of parental mediation do they prefer to follow?
Ebeveynler çocuklarının medya içeriğine ve ekran süresine nasıl ve hangi temelde karar veriyorlar ve hangi tarzda ebeveyn arabuluculuğunu izlemeyi tercih ediyorlar?
- Tez No: 694741
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ÖZDORA AKŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çocukların teknoloji ve dijital dünyayla tanışma süreçleri artık eskisinden çok daha erken başlıyor ve medya içerikleri ve ekran süreleri genellikle ebeveynler tarafından belirleniyor. Özellikle bugün üretilen içerik çeşitliliği dikkate alınırsa, ebeveynlerin her zamankinden daha çok özen göstermelerinin gerekliliği anlaşılabilir. Bu nedenle, bu araştırma ebeveynlerin çocukları için medya içeriği seçerken kriterlerini anlayabilmeyi ve çocuklarının medya tüketiminin onlar üzerinde oluşabilecek etkileri hakkında ebeveynlerin ne kadar bilinçli olduklarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Ebeveynlerle gerçekleştirilen yarı yapılandırılımış röportajlar ve detaylı bir şekilde doldurdukları medya günlüklerinden elde edilen verilere göre, bu tez, ebeveynlerin hangi aracılık stratejisini benimsediklerini ve çocuklarının medya organları ile olan ilişkilerinde neden böyle bir metodu tercih ettiklerini anlamaya çalışmaktadır. Çalışmadaki röportajlar ve medya günlükleri, Türkiye'de yaşayan 20 farklı ebeveynin katılımıyla gerçekleştirilip, üç ila altı yaş grubundaki çocuklar ele alınmış ve bulgular yaş ve cinsiyete göre de sınıflandırılmıştır. Ebeveyn arabuluculuğu teorisine dayanan bu nitel çalışma, ebeveynlerin tercih ettiği arabulma stillerini, nedenleri ve sonuçları ile birlikte anlaşılabilir hale getirerek elde edilen sonuçlarla karşılaştırmalar yapar. İzin veren arabuluculuk, aktif arabuluculuk ve kısıtlayıcı arabuluculuk, araştırmacılar ve pedagoglar tarafından en çok odaklanılan stillerin başında gelmektedir. Bu nedenle, bu çalışmada bu üç stil esas olarak alınmıştır. Şunu da göz ardı etmemek lazım, çocuklar kaç yaşında olursa olsunlar, COVİD-19 pandemi sürecinin etkileri ve evde kalma kısıtlamaları ile birlikte hayatlarına giren değişiklikler birçok ailede benzer sonuçlar doğurmuştur.
Özet (Çeviri)
The age at which children meet technology and the digital world now begins much earlier than before, and the amount of media content and time they consume is usually determined by their parents. Especially when today's diversity in terms of digital media content is taken into account, it becomes necessary for parents to make better consideration. Therefore, one of the aims of this research is to find out the criteria for parents when choosing media content for their children and indicate to what extent parents are aware of the impacts of media consumption on their children. Based on the answers obtained after in-depth interviews with 20 parents living in Turkey and media diaries that they filled out in detail, this study reveals parental mediation styles used and children's relationship with various media. As parents of children are selected from different age groups between three and six years, findings provide a classification by age and gender as well. Based on the theory of parental mediation, this qualitative study compares parental mediation strategies preferred based on the children's age, further revealing their causes and consequences. As permissible mediation, active mediation, and restrictive mediation are the most studied mediation styles by researchers and pedagogues, these three are also the foci of this thesis. It should also not be overlooked that regardless of the age of the child, the changing situations for many families are similar with the effects of the COVID-19 pandemic period and the necessity to stay at home due to extensive lockdowns.