Nöroanestezide dengeli anestezi ile TİVA tekniklerinin karşılaştırılması
Comparison of the techniques of balanced anesthesia and TIVA in neuroanesthesia
  1. Tez No: 69476
  2. Yazar: FERRUH BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ERDAL GÜZELDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Çalışmamızda elektif kraniotomi geçiren 40 olguda dengeli anestezi ve TİVA+N2Û anestezisi yöntemlerini karşılaştırdık. İndüksiyonda I. grup olgulara 3-6 mg/kg tiyopental titre edilerek ve 2 ug/kg fentanil, II. grup olgulara 2 mg/kg propofol yavaş (yaklaşık 30 sn'de) ve 2 ug/kg fentanil i.v. verildi. Kas gevşemesini sağlamak için her iki grup olgulara da 0. l mg/kg vekuronyum bromid verildi. İdamede I. grup olgulara %50 NaO+%50 Ü2 içinde %0.5 izofluran solutuldu. Aynca iv infuzyon olarak 30 ug/kg/dk tiyopental ve 10 ug/kg/dk lidokain infuzyonu yapıldı. II. grup olgulara ise ilk 30 dakikada 0.15 mg/kg/dk, daha sonraki 90 dakikada 0.10 mg/kg/dk ve geri kalan dönemde ise 0.075 mg/kg/dk propofol infuzyonuyla birlikte %50 N2O+%50 02 solutuldu. Her iki gruba da gerektiğinde 0. l mg fentanil verildi. I. grup olgulara gerektiğinde ek doz vekuronyum bromid verilirken II. grup olgulara ek doz kas gevşetici verilmedi. Genel olarak iki grup arasında anestezi indüksiyonu ve idamesi yönünden farklılık saptanmadı. Uyanma ve derlenme propofol grubunda daha hızlı ve iyi oldu. Sonuç olarak her iki yönteminde diğerine alternatif olabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Study was performed to compare the techniques of balanced anesthesia and TIVA+N2O on 40 subjects undergoing elective craniotomy. In induction 3-6 mg/kg thiopental and 2 mg/kg propofol were given to Group I and II subjects, respectively. 2ug/kg fentanyl for analgesia and 0.1 mg/kg vecuronium bromide for facilitating intubation were given to both groups. In the maintenance period isoflurane 0.5 % in N2O 50%+O2 50% and thiopental 30ug/kg/min., lidocaine lOug/kg/min. as intravenous infusion were given to Group I subjects. In Group II N2O 50%+O2 50% and propofol (0.15 mg/kg/min. for the first 30 min., 0.10 mg/kg/min. for the following 90 min. and 0.075 mg/kg/min. for the rest of the operation) as intravenous infusion were given. Fentanyl 0. 1 mg were given to both groups as required. Additional muscle relaxant was given only to Group I subjects. There was no difference between two groups according to the induction and maintenance periods but emergence and recovery was fast and better in propofol group. As a conclusion both techniques may be alternative to each other. 66