İslamofobi ile mücadele stratejileri: Türkiye örneği
The strategies for combating Islamophobia: The case of Turkey
- Tez No: 694757
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAKİR AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Siyasal Bilimler, Journalism, Radio and Television, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyasal İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İnsanlık tarihinin her döneminde çeşitli sebeplerden dolayı çatışmalar yaşanmıştır. Yaşanan çatışmalar kimi zaman siyasi kimi zamanda ekonomik nedenler olarak gösterilmiştir. Ancak çatışmaların asıl sebeplerine bakıldığında ise temelde dini farklılıklardan kaynaklandığı görülmektedir. Özellikle Batı uygarlığında bu durum görülmektedir. Doğu ile Batı arasında süren çatışma durumu günümüzde de devam etmektedir. Özellikle İslam'a ve Müslümanlara karşı yapılan saldırılar farklı kavramları ve yaklaşımları ortaya çıkarmıştır. Batı ülkelerinde karşımıza çıkan İslamofobi ve İslam karşıtlığının araştırıldığı bu çalışmada, İslamofobi'nin tarihsel zamanda nasıl değişime uğradığı, hangi siyasi gelişmeler ile boyut değiştirdiğini, ayrıca son dönemde İslam söylemli terör örgütlerinin gerçekleştirmiş oldukları saldırıların, İslamofobi konusundaki etkisini ortaya koymaktadır. Bununla beraber, İslamofobi'nin Anti-İslamizm'e evrilmesi ve bunu tetikleyen bazı olaylardan bahsedilmiştir. Araştırma ayrıca İslamofobi ile mücadele de Türkiye'nin izlediği stratejileri de anlatmayı amaçlamaktadır. Araştırma yurt içi kütüphanelerde ve ulusal/uluslararası sanal ortamlarda yapılmış, elde edilen veriler toplanarak değerlendirilmiştir. Ayrıca konuyla alakalı bildiri, makale ve ulusal tez veri merkezindeki tezlerin taraması yapılarak araştırmayı destekleyici bilgilerden yararlanılmıştır İslam algısının tarihsel süreç içerisinde değişimi göz önüne alınarak, söz konusu değişimin altında yatan zaman ve şartlara göre değişen hususlar ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Günümüzde İslam'ın nasıl tanımlandığı değil aynı zamanda neden bu şekilde tanımlandığı, ötekileştirmenin ve güvensizleştirmenin altında ne gibi nedenlerin yattığı konusu eleştirel yöntem ile aydınlatılmaya çalışılmıştır. Bu hususta Avrupa'da meydana gelen bazı terör saldırılarından bahsedilmiş, Avrupalı bazı devletlerin İslam'a ve Müslümanlara karşı yaklaşımlarına da değinilmiştir. Yapılan değerlendirmeler neticesinde İslamofobi'nin geçmişten gelen birtakım korkuların sebep olduğu görülmekte ve şu an da ortada olan mevcut durumun geçmişten gelen duygularla hareket edilmesi sonucu ortaya konduğu gözler önüne serilmektedir. Çalışmada elde edilen İslamofobi'nin ortaya çıkış nedenleri ve sebepleriyle beraber nasıl mücadele edilmesiyle ilgili fikirler öne sürülerek İslamofobi nin sorun olarak ortadan kaldırılması için yapılması gerekenlere de değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
There have been conflicts for various reasons in every period of human history. The conflicts experienced are sometimes shown as political and sometimes economic reasons. However, when we look at the main causes of the conflicts, it is seen that it is mainly due to religious differences. This is especially true in Western civilization. Conflict between East and West still continues today. Especially the attacks against Islam and Muslims have revealed different concepts and approaches. In this study, which investigates Islamophobia and anti-Islamism in Western countries, it reveals how Islamophobia has changed in historical time, with which political developments it has changed, as well as the effect of recent attacks by terrorist organizations with Islamic discourse on Islamophobia. In addition, the evolution of Islamophobia to Anti-Islamism and some events that triggered it were mentioned. The research also aims to explain the strategies followed by Turkey in the fight against Islamophobia. The research was carried out in domestic libraries and national/international virtual environments, and the data obtained were collected and evaluated. In addition, the relevant information, articles and theses in the national thesis data center were scanned and the information supporting the research was used. The issue of why Islam is defined today, why it is defined in this way, what kind of reasons underlie othering and insecurity, has been tried to be clarified with a critical method. In this regard, some terrorist attacks in Europe were mentioned, and the approaches of some European states towards Islam and Muslims were also mentioned. As a result of the evaluations, it is seen that Islamophobia is caused by some fears from the past, and it is revealed that the current situation is revealed as a result of acting with emotions from the past. In the study, the reasons for the emergence of Islamophobia and ideas about how to fight with its causes were put forward, and what should be done to eliminate Islamophobia as a problem was also mentioned.