Effects of adverse childhood experiences on parenting styles and the role of parental bonding
Çocukluk çağı olumsuz yaşantıları ile ebeveynlik stilleri arasındaki ilişkide ebeveyne bağlanmanın rolü
- Tez No: 694758
- Danışmanlar: PROF. DR. FALİH KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, olumsuz çocukluk çağı deneyimleri ile ebeveynlik stilleri arasındaki ilişki, ebeveyne bağlanma kapsamında incelenmiştir. Yaşları 23 ile 55 arasında değişen toplam 673 kişiden veri toplanmıştır. Bu araştırmada veri toplamak için Demografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Olumsuz Yaşantılar Ölçeği (ACE), Ebeveyn Tutum Ölçeği (ETÖ) ve Ebeveynlere Bağlanma Ölçeği (PBI) kullanılmıştır. Veri analizi için cinsiyet, eğitim düzeyi, ebeveyn medeni durumu gibi demografik değişkenlerin çocukluk çağı olumsuz yaşantıları, ebeveynlere bağlanma ve ebeveynlik stilleri üzerindeki etkileri bağımsız örneklem t-testi kullanılarak araştırılmıştır. Çalışma değişkenleri arasındaki ilişkileri araştırmak için kullanılan korelasyon analizi kullanılmıştır. Sonuçlar, çocukluk çağı olumsuz yaşantılarının ebeveynlere bağlanma ile negative yönde ilişkili olduğunu göstermiştir. Otoriter ebeveynlik stili, demokratik ebeveynlik stili ile negatif, aşırı koruyucu ebeveynlik stili ve izin verici ebeveynlik stili ile pozitif ilişkili bulunmuştur. Kişinin annesiyle pozitif bağlanması, demokratik ebeveynlik stili ile pozitif yönde ilişkili, otoriter ebeveynlik stili ile negative yönde ilişkili bulunmuştur. Ayrıca, aracılık analizi çocukluk çağı olumsuz yaşantıları ile otoriter ebeveynlik stili arasındaki ilişkiye hem anne hem de baba ile bağlanmanın aracılık ettiğini ortaya koymuştur. Çalışmanın bulguları literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, relationship between adverse childhood experiences and parenting styles investigated in the context of parental bonding. Data was collected from a total of 673 people aged between 23 and 55. Demographic Information Questionnaire, Adverse Childhood Experiences (ACE), Parents Attitude Scale (PAS) and Parental Bonding Instrument (PBI) were used to collect data in this research. For the data analysis, the effects of demographic variables such as gender, education level, parental marital status on adverse childhood experiences, parental attachment and parenting styles were investigated by using independent sample t-test. Correlation analysis used to investigate relationships between study variables. Results indicated that adverse childhood experiences negatively correlated with parental bonding. Authoritarian parenting style was negatively correlated with democratic parenting style and positively correlated with overprotective parenting style, and permissive parenting style. Parental bonding with one's mother was positively associated with democratic parenting style, and it was negatively correlated with authoritarian parenting style. Moreover, a mediation analysis revealed the parental bonding with both mother and father mediated the relationship between adverse childhood experiences and authoritarian parenting style. The findings of the study are discussed within the framework of the literature.