Erişkinlerde laringeal maske uygulaması
Application of laryngeal mask in adults
  1. Tez No: 69477
  2. Yazar: RAŞİT ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. HİKMET SÜER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Modern anestezi pratiğinde en sık kullanılan havayolu sağlama metotları endotrakeal entübasyon, yüz maskesi ve laryngeal mask airway'dir. Çalışmamızda, son yılların popüler tekniği olan laryngeal mask airway'i diğer konvansiyonel teknikler olan endotrakeal entübasyon ve yüz maskesi ile kardiyovasküler etkileri ve komplikasyonları açısından karşı laştırmayı amaçladık. Çalışmaya ASA I- II grubu elektif ortopedi, üroloji, kadın-doğum ve genel cerrahi operas yonu uygulanacak 120 olgu alındı. Olgular üç gruba aynldı ve grup I =Laryngeal Mask Airway( LMA), grup II = Endotrakeal Entübasyon, grup III = Yüz Maskesi şeklinde planlandı. Grup I ve lll'e standart indüksiyon ajanları uygulanırken grup II 'ye kas gevşetici eklendi. Her üç grubun da pre-operatif, intra-operatif (1.,2.,3.,4.,5.,10.,20. dakikalarda) ve post-operatif SAB, DAB, KH ve Sp02 değerleri tespit edildi. Sonuçlar Student's - 1 testi ile değerlendirildi ve p< 0.05 anlamlı kabul edildi. Çalışma sonuçlanna göre, SAB'ı ve DAB'ı değerleri endotrakeal entübasyon grubunda diğer iki gruba göre artmış olup istatistiksel olarak anlamlı idi. KH'ı değerlerinde ise sadece endotrakeal entübasyon değerleri LMA grubuna göre artmış olup istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Sp02 değerleri açısından ise her üç grup arasında istatistiksel olarak anlamlılık saptanmadı, intra-operatif ve post-operatif komplikasyonlar değerlendirildiğinde ise endotrakeal entübasyon grubunda diğer iki gruba göre gözle görülür bir artış söz konusu idi. LMA; havayolu sağlanmasında konvansiyonel metotlar olan endotrakeal entübasyon ve yüz maskesi arasındaki boşluğu dolduran alternatif bir havayolu sağlama metodudur. LMA; kas gevşetici ve laringoskop kullanmadan daha kolay yerleştirilebilmesi ve daha az komplikasyona yol açması nedeniyle endotraleal entübasyona üstünken; anestezistin daha az yorulması ve daha iyi bir ventilasyon sağlaması açısından da yüz maskesine üstündür. Sonuç olarak çalışma bulgularımız ve literatür bilgileri ışığında Laryngeal Mask Airway'in endotrakeal entübasyon ve yüz maskesi kullanılan olguların büyük bir çoğunda güvenle kul lanılabilecek bir metot olduğu kanısına vardık. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY APPLICATION OF LARYNGEAL MASK IN ADULTS The mostly used airway supplying methods are Endotracheal Entubation (ETE), Face Mask (FM).and laryngeal Mask Airway (LMA) in todays modern anesthesiologic applications. In this research, our aim was to compare the cardiovascular effects and complications of todays popular technic LMA, with the conventional methods which are ETE and FM. 120 ASA Ml subjects are taken for our research who went under elective orthopedic, urologic, obstetrics & gynecologic and general surgery operations.The first group out of three from this subjects were decided to be LMA group when the second to be ETE group and third to be the FM group. The first and third group were applied standard induction agents while neuromuscular blocking agents were added to the second group.The preop, intraop. (at 1,2,3,4,5,10,20 minutes) and post-op.