Erişkinlerde laringeal maske ve endotrakeal tüp ekstübasyonunda hava yolu komplikasyonlarını önleyecek end-tidal desfluran konsantrasyonunun karşılaştırılması
Comparison of end-tidal concentration of desflurane that can prevent airway complications in laryngeal masks and endotracheal extubation in adult patients
  1. Tez No: 621666
  2. Yazar: YELİZ ŞAHİNER
  3. Danışmanlar: UZMAN DERYA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş: Anestezi sonrası erken ve güvenilir derlenme sağlanması önemlidir. Ancak erken derlenme, ekstübasyon ve LMA çıkarımı sırasında çeşitli hava yolu komplikasyonlarına neden olabilir. Çalışmamızda erişkinlerde laringeal maske çıkarılması ve ekstübasyonunda hava yolu kompikasyonlarına neden olmayacak ideal endtidal desflurane konsantrasyonlarını araştırıp, karşılaştırmak istedik. Materyal ve Metod: Hastane etik kurul izni alınarak, elektif ürolojik cerrahi geçirecek 18 yaş üstü , ASA I-II, 4 3 hasta çalışmaya alındı. L g ru bund a p ropofol ve remifentan il ile E grubunda ise propofol, remifentanil ve atrakuryum ile indüksiyon yapıldı. Her iki grupta anestezi idamesi % 4-6 desfluran, % 50 N2O, % 50 O2 karışımı ile sağlandı. Cerrahi bitiminde endtidal desfluran konsantrasyonları, komplikasyon gelişimine göre (diş sıkma, öksürük, aşırı hareketlenme, nefes tutma, laringospazm ve desaturasyon) Dixon'un up-down tekniği ile %0,5'lik artırma ve azaltmalarla ayarlandı. Aynı endtidal konsantrasyonlarda tespit edilen MAK değerleri de kaydedildi. Her iki grupta da aspire edilen sekresyonların pH değerlerine bakılarak komplikasyonlarla ilişkisi araştırılması planlandı. Bulgular: Her iki grup arasında demografik veriler benzerdi (p>0.05). L grubunda endtidal Desfluran için ED50 değeri 2.135, ED95 değeri ise 3.931 olarak bulundu sırasıyla %95 güven aralıkları ise 1.12-3.09 olarak tespit edildi. Entübasyon grubunda End-tidal Desfluran için ED50 değeri 3.045, ED95 değeri ise 4.841 olarak bulundu sırasıyla %95 güven aralıkları ise 2.020-3.989 olarak tespit edildi. End-tidal Desfluran için paralellik testi sonucuna göre gruplar arası fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,034). MAK için paralellik testi sonucuna göre gruplar arasında istatistiksel olarak fark anlamlıydı (p=0,040). Tartışma ve Sonuç: Derin anestezide yapılan ekstübasyon veya LMA çıkarılmasının solunum depresyonu ve aspirasyon riski bulunurken, tamamen uyanık iken yapılan ekstübasyonun veya LMA çıkarılmasının, hipertansiyon, taşikardi, nöbet şeklinde larenks ve bronş spazmı, soluk tutma, öksürme ve ıkınma gibi çeşitli riskleri bulunmaktadır. Tespit ettiğimiz endtidal desfluran konsantrasyonlarında ve MAK değerlerinde ekstübasyonun veya LMA çıkarılmasının hava yolu komplikasyonlarını önleyebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Background: Early and safe reamination are important after the anesthesia. On the other hand some airway complications may be seen during early reamination, extubation and LMA removal. We aimed to search and compare optimum end-tidal concentration of desflurane that can prevent airway complications in laryngeal mask removing and endotracheal extubation in adult patients. Methods: After ethic committee approval, Total 43 patients; ages over 18 years old, having ASA 1-2 score and undergoing elective urological surgery were included into study. General anesthesia was induced with propofol and remifentanyl in L group and with propofol, remifentanyl and atracurium in E group. Anesthesia was lasted with 4-6% desflurane, 50% N2O, 50% O2 mixture in both groups. End tidal desflurane concentrations were regulated according to Dixon' s up-down technique by 0.5% increasing or decreasing of concentration depending on observed complications ( tooth extractions, cough, over movement, breath holding, laryngospasm and desaturation). MAC values determined at same end tidal concentration were recorded. It was planned to search relations of complications with respect to the pH values of aspirated secretions in both groups. Results: Demographic values were similar in both groups.(p>0.05).ED50 values was measured 2.135, ED95 value was 3.931 for end tidal desflorane in L group and 95% safety margins were calculated as 1.12 and 3.09 respectively. ED50 values was measured as 3.045, ED 95 values was 4.841 for end tidal Desflurane in entubation group, 95% safety margins were calculated as 2.020 and 3.989 respectively. Differences between groups were statistically significant according to parallel test result for end tidal DES.(P=0.034). There were also statistical differences between groups according to parallel test results for MAC (P=0.490) Discussion and conclusion: While there is a risk for respiratory depression and aspiration in extubation and LMA removal in deeply anesteshesied patient, There is also risk of hypertension, tachycardia, laryngeal and bronchial spasms, breath holding, cough and straining in extubation and LMA removal when patient is awake. We think that, airway complications may be preventable in extubation and LMA removal at the end-tidal desflurane concentration and MAC values which we determined.