Ağrı İli ve İstanbul İli huzurevlerinde kalan yaşlıların uyku, günlük yaşam aktiviteleri ve yaşam kalitesi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of sleep, daily life activities and quality of the elderly people WHO stay in nursery houses in Ağri province and istanbul
- Tez No: 694787
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRAK VARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmanın amacı, Ağrı ili ve İstanbul ili huzurevlerinde yaşayan yaşlı bireylerin uyku kaliteleri, günlük yaşam aktiviteleri ve yaşam kaliteleri arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Temmuz 2020 ve Ocak 2021 tarihleri arasında yürütülen çalışmaya Ağrı ili ve İstanbul ili huzurevinde kalan, yaşları 65 yaş üstü olan 92 gönüllü yaşlı birey dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen yaşlı bireylerin bilişsel durumları Mini Mental Durum Testi (MMDT) ile, yaşam kaliteleri Dünya Sağlık Örgütü yaşam kalitesi ölçeği yaşlı modeli (WHOQOL-OLD) ile, günlük yaşam aktiviteleri Barthel İndeksi testi ile, gündüz uyku durumları Epworth Uykululuk Ölçeği (EUÖ) ile ve geçmiş döneme ait bir aylık uyku kaliteleri Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ile değerlendirildi. Gözlemsel ve kesitsel tanımlayıcı olan bu çalışmada iki gruplu veriler karşılaştırılırken Mann Whitney-U testi kullanılıdı.
Özet (Çeviri)
The study examines the relationships between sleep quality, daily life activities, and the quality of life of older people living in nursing homes in Ağrı and Istanbul. 92 volunteer older people individuals over 65 years of age were included in the study, which was carried out between July 2020 and January 2021, staying in a nursing home in Ağrı and Istanbul. Cognitive status of the older people individuals included in the study, their quality of life with the World Health Organization Quality of Life Scale (WHOQOL-OLD), daily living activities with the Barthel Index test, and daytime sleep conditions Epworth Sleepiness Scale (ASSQ) and the previous one-month sleep qualities were evaluated with the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). In this cross-sectional descriptive study, the Mann Whitney-U test was used when comparing the data of two groups.