Kütahya-Cebrail antimon ocağının kaynak kestirimi
Resource estimation of Kütahya-Cebrail antimony mine
- Tez No: 694800
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FIRAT ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tez çalışmasını amacı, Kütahya ili Gediz ilçesi Cebrail köyü sınırında bulunan antimon sahasına ait Maden Kaynak kestiriminin yapılmasıdır. Bu amaçla sahada yapılan jeolojik etüd verileri, sondajlar, yüzey numuneleri ve sondaj karot analizleri kullanılarak veri tabanı oluşturulmuştur. Jeolojik veriler yorumlanarak katı model çizilmiştir. Daha sonra variogram analizi yapılarak Maden Kaynak kestirimi için gerekli parametreler bulunmuştur. Blok modeli takiben ortalamasız kriging yötemi kullanılarak kestirimi blok merkezine değer atanmasıyla Maden kaynak Kestirimi yapılmıştır. Bir sonraki aşamada tenör-tonaj eğrisi çizilmiş ve Maden Kaynağı bakımından potansiyel alanlar elde edilmiştir. Bu tez sonucunda Cebrail sahasındaki potansiyel alanlar tahmin edilmeye çalışılmıştır. Maden kaynağını, Maden Rezerv'ine dönüştürmek için daha fazla sondaj ve analiz yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to estimate Mineral Resource of the antimony field located on the border of the Cebrail settlement in Gediz, Kütahya. In order to make the estimations, a database was created by using geological survey data, drillings, surface samples and drilling core analyzes made in the field. A solid model was drawn by interpreting the geological data in the field. Then, the necessary parameters for Mineral Resource estimation were found by performing variogram analysis. Following the block modelling, Mineral Resource estimation is made by assigning attributes in block centroids by ordinary kriging. In the next step, grade tonnage curves are plotted and the resource potential areas are obtained. As a result of this thesis, resource estimation processes were made in the Cebrail area and the potential of the area was tried to be estimated. More drilling and analysis should be done to convert the found Mineral Resource into a Mineral Reserve.