Türkiye' de genel ekonominin istihdam esnekliği; istihdamsız büyümenin geçerliliği
Employment of the general economy in turkeyflexibility; the validity of employment-free growth
- Tez No: 694801
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT MUSTAFA KUTLUTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
İş döngüsü çerçevesinde belki de günümüzde en çok duyduğumuz kavram istihdamsız büyümedir. Özellikle ülkemizde GSYH'de yaşanan olumlu gelişmelere rağmen istihdam cephesinde benzer bir hareketin olmaması hem politikacıların hem iktisatçıların hem de bu konuda ilgisi olanlar açısından tartışma konusu olmaktadır. Bu bağlamda çalışmamızın amacı, makroekonomik değişkenleri kullanarak istihdam ile GSYH arasındaki ilişkiyi irdelemeye çalışmaktır. Bu amaçla Okun'nun geliştirdiği istihdam esnekliğinin zaman içinde değişip değişmediği kontrol edilerek istatistiksel olarak bir nedensellik ilişkisi olup olmadığı incelenmiştir. Yöntem olarak öncelikle ana değişkenlerimiz hakkında elde etiğimiz veriler betimsel istatistik yöntemiyle irdelenmiş, ikinci olarak önerdiğimiz istihdamsız büyüme hipotezimizi test etmek için regresyon analizi ve Granger Nedensellik analizi teknikleri kullanılmıştır. Çalışmamız 1980-2020 yılları arası istihdam, Reel GSYH, çalışabilir nüfus ve ücretler dikkate alınarak yapılmıştır. 1980-2000 yılları arasını dikkate aldığımızda, istihdam yaratan bir büyüme gerçekleşirken, özellikle 2001 yılı sonrasında bu durumdan bahsetmek pekte mümkün olmamaktadır. Genele baktığımız zaman ise bazı yıllarda GSYH'deki artışların, istihdama etkisinin gecikmeli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Within the framework of the business cycle, perhaps the concept we hear the most today is growth without employment. Despite the positive developments in GDP in our country, the lack of a similar movement on the employment front is a matter of debate for both politicians, economists and those who are interested in this issue. In this context, the aim of our study is to try to examine the relationship between employment and GDP by using macroeconomic variables. For this purpose, it was checked whether the employment flexibility developed by Okun changed over time and examined whether there was a statistical causality relationship. As a method, first of all, the data we obtained about our main variables were examined with the descriptive statistics method, and secondly, regression analysis and Granger Causality analysis techniques were used to test our proposed unemployed growth hypothesis. Our study was carried out by considering employment, real GDP, workable population and wages between 1980-2020. When we consider the period between 1980 and 2000, while an employment-creating growth occurred, it is not possible to talk about this situation especially after 2001. When we look at the general, it has been observed that the effect of increases in GDP on employment is delayed in some years.