How terrorists use the internet
Teröristler interneti nasıl kullanıyor
  1. Tez No: 694815
  2. Yazar: EYLÜL ÖZYURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUDOR A. ONEA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Teknolojinin ortaya çıkışı, devletlere, iş dünyasına ve sıradan bireylere olduğu kadar terörist ve isyancı gruplara da çeşitli avantajlar sağlamıştır. Teröristler interneti propaganda, eğitim, planlama ve faaliyetlerini yürütme, ve finansman amacıyla kullanıyorlar. Bu tez, teröristlerin interneti bu amaçlar için nasıl kullandıklarını ve hangi yöntemlere başvurduklarini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, kullanılan yöntemleri araştırmak için vaka çalışmaları gözden geçirilir. Bu çalışmanın bulguları, teröristlerin hala saldırıları gerçekleştirmek için gerçek dünyayı, bu amaç için interneti kullandıklarından daha fazla kullandıklarını ortaya koymaktadır. Bu nedenle, teröristlerin internet kullanımı gerçek yaşam faaliyetlerine ikincil olarak gelişmiştir. Bu bağlamda, bu tez, terörizm ve siber güvenlik çalışmaları arasındaki bağlantıyı göstermeye çalışan bir ön araştırma olarak ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The advent of technology has offered various advantages to terrorist and insurgent groups as well as it has done to the states, business world, and ordinary individuals. Terrorists have been using the Internet with the purposes of propaganda; training, planning, and execution; and financing. This thesis aims to analyze how terrorists actually do use the Internet for those purposes, by which means. In that context, case studies are reviewed to explore the methods employed. Findings of this study reveal that terrorists still use the real world to carry out attacks more than they make use of the Internet for this aim. Therefore, the Internet use of terrorists has come as an adjunct to their real life activities. In that consideration, this thesis emerges as a preliminary survey trying to illustrate the link between terrorism and cybersecurity studies.