Modern sanatta yorumlanan portre resimlerinin ilköğretim öğrencilerinin yaratıcılıklarına yansımasındaki etkisi
The effect of portrait paintings i̇nterpreted in modern art on the creativity of primary school students
- Tez No: 694830
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN GÜRBÜZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Trakya Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 164
Özet
Amaca yönelik araştırmanın çalışma grubu, 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılında Edirne ilinin merkezinde bulunan Edirne Ticaret ve Sanayi Odası İlköğretim Okulu'nda ikinci kademede öğrenim gören altıncı sınıf öğrencilerinden ve Atatürk Ortaokulu'nda bulunan yedinci sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmanın ilk aşaması için tarama yönteminden yararlanılmıştır. Literatür taraması yapılarak konuya bağlı kitap, dergi, makale, tez ve görsel kaynaklar incelenerek ilgili sanatçıların eserlerinden yararlanılmıştır. Veri toplamak adına öğrencilerden, önce kendi deneyimleri doğrultusunda portre çalışmaları resmetmeleri istenmiştir. Daha sonra öğrencilere“Modern Sanatta Portre”eğitimi verilerek ikinci portre çalışmalarını yapmaları istenmiştir. Uygulama çalışmaları, veri analizinde kullanılacak ölçüt ve alt ölçütlere göre analiz edilmiştir. Kişisel bilgi formlarından elde edilen bilgiler, demografik değişkenlerine göre frekans ve yüzde dağılımları ile tablolarda gösterilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda, Modern Sanatta yorumlanan portre resimlerinin ilköğretim öğrencilerinin yaratıcılıklarına yansımaları gözlemlenmiştir.“Modern Sanatta Portre”eğitimi verilen öğrencilerin yaratıcılıklarında anlamlı ölçüde gelişmeler saptanmıştır. Ayrıca öğrencilerin, görsel sanatlar dersine duydukları ilgi de artmıştır. Sonuç olarak, ilköğretim okullarında verilen görsel sanatlar derslerinde işlenecek olan Modern Sanatta portre konusunda modern sanatçıların portre yorumlamalarının teorik bilgi ile desteklenerek sunulması, öğrencinin yaratıcılığını tetikleyerek görsel ve teorik bilgi haznesini güçlendirebileceği ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The study group of the purposeful research consists of the sixth grade students studying at the Edirne Chamber of Commerce and Industry Primary School in the center of Edirne in the 2020-2021 academic year, and the seventh grade students at Atatürk Secondary School. For the first stage of the research, the scanning method was used. By making a literature review, books, journals, articles, theses, and visual sources related to the subject were examined and the works of related artists were used. In order to collect data, students were first asked to paint portraits in line with their own experiences. Afterwards, the students were given“Portrait in Modern Art”training and they were asked to do their second portrait work. Implementation studies were analyzed according to the criteria and sub-criteria to be used in data analysis. The information obtained from the personal information forms is shown in the tables with frequency and percentage distributions according to demographic variables. In line with the findings obtained in the research, the reflections of portrait paintings interpreted in Modern Art on the creativity of primary school students were observed. Significant improvements were found in the creativity of the students who were given the“Portrait in Modern Art”training. In addition, students' interest in visual arts has increased. As a result, it is predicted that presenting the portrait interpretations of modern artists in the subject of portrait in Modern Art, which will be taught in the visual arts courses given in primary schools, supported by theoretical knowledge, will trigger the creativity of the students and strengthen their visual and theoretical knowledge.