Doğa kaynaklı yaratma sürecinde kişisel biçim arayışına yönelik denemeler
Attempts directed to searching for individual form in creating process of nature origin
  1. Tez No: 144282
  2. Yazar: PERİHAN ŞAN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. DOĞAN ÖZGÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
11 ÖZET 'Doğa Kaynaklı Yaratma Sürecinde Kişisel Biçim Arayışına Yönelik Denemeler' adlı bu raporun I. Bölümünde 'Doğa Sanat İlişkisi' ilkel sanattan günümüz sanatına kadar genel olarak incelenmiştir. Bu incelemenin ardından 'Sanatta Hayvan Figürleri' başlığı altında hayvan figürlerinin sanatta kullanımının tarihsel gelişimine değinilmiştir. 'Doğa ve Sanat İlişkisi' ve 'Sanatta Hayvan Figürleri' başlıkları çok geniş alanları kapsadıklarından, sadece genel bilgiler verilmesi ve çok fazla detaya girilmemesine dikkat edilmiştir. II. Bölümde doğadan konu olarak seçilen böcekler hakkında genel bilgiler verilip, böceklerin neden konu olarak seçildiğine değinilmiştir. Soyutlama, imge ve imgelem kavramları ve bu kavramların yaratma sürecindeki yerlerine değinildikten sonra; çalışmalarında böcekleri konu alan sanatçılara ve yapıtlarına yer verilmiştir. Bu aşamada da böcek konusunun çeşitli sanat disiplinlerinde çokça irdelenen, yorumlanan bir konu olduğu gözlemlenmiştir. İÜ. Bölümde kişisel biçim arayışına yönelik denemelerin ve çalışmaların değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In the first chapter of this report named“Attempts Directed to Searching for Individual Form in Creating Process of Nature Origin”, 'Nature-Art Relation' was investigated with main lines in progressing from primitive art to today's modern art. Following this investigation, the use of animal figures in the art was mentioned in its historical development under the title of 'Animal Figures in Art'. Because the titles of 'Nature-Art Relation' and 'Animal Figures in Art' are so extensive as subject matters, it was paid attention to provide just general information about them and not to give full particulars. In the second chapter, the general information about the insects that were chosen from the nature as subject matters were given and it was touched on why those insects were chosen as subject matters. After the terms of abstraction, image and imagination were examined for their places in the creating process, the artists, who took insects as subject matter in their artistic studies, and their works were investigated. In this point, it was observed that the insect matter has been frequently studied in various art disciplines and expressed in many artistic works. The third and the last chapter is an evaluation of attempts and works directed to searching for individual form.