Bartın'da yaşayan kadınların psikobiyotik özellik gösteren probiyotik tüketimleri ile mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between thepsychobiotic probiotic consumption of women living inbartin and their levels of happiness
  1. Tez No: 694839
  2. Yazar: TUĞÇE YURTBAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÖZERSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma; Bartın ilinde yaşayan 18 yaş ve üzeri kadınların psikobiyotik özellik gösteren probiyotiklerin tüketim durumları ile mutlulukları arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla planlanmıştır. Araştırma Kasım 2020- Mayıs 2021 tarihleri arasında yüz yüze ve online anket yöntemiyle 310 kadın bireye uygulanarak yapılmıştır. Anket formunun birinci bölümünde demografik bilgiler, probiyotik ürünlerin bilgi ve tutumları, probiyotik ve prebiyotik besinlerin tüketim sıklığı tablosu ve üç günlük besin tüketim kaydı; ikinci bölümünde ise 29 madde ve 6'lı likert tipinden oluşan Oxford Mutluluk Ölçeği bulunmaktadır. Ölçekten 29-174 arası puan alınabilmekte ve 132'den fazla puan alan mutlu olarak değerlendirilmektedir. Verilerin analizi için SPSS 22.0 (Statistical Package for the Social Sciences) paket programı kullanılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 32,83±10,74 yıl olarak tespit edilmiştir. Katılımcıların BKİ değerleri incelendiğinde %62,3'ünün normal ağırlıkta, %11,9'unun ise obez olduğu tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan bireylerin BKİ gruplarına göre mutluluk düzeyleri arasındaki farkın anlamlı olmadığı belirlenmiştir (p>0,05). Çalışma bulgularında, katılımcıların %77,7'sinin probiyotik ürünler hakkında bilgi sahibi olduğu, %59'unun probiyotikli ürünler kullandığı ve %16,4'ünün probiyotik takviye ürün kullandığı saptanmıştır. Çalışmada 25 yaş ve altı kadınların 36 yaş ve üzeri kadınlara göre probiyotik besin tüketim sıklığı istatistiksel olarak daha düşük bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
This research, it was planned to determine the relationship between the consumption of probiotic foods with psychobiotic characteristics and happiness of women aged 18 and over in Bartın. The research was carried out between November 2020 and May 2021 by applying face to-face and online surveys to 310 women individuals. In the first part of the questionnaire form, demographic information, knowledge and attitudes of probiotic and prebiotic foods and three-day food consumtion record; The second part includes the Oxford Happiness Scale, which consists of 29 items and 6-point Likert type. Scores between 29 and 174 can be obtained from the scale, those who scare more than 132 are considered to be happy. SPSS 22.0 ( Statistical Package for the Social Sciences) package program was used for the analysis of the data. The average of the individuals participating in the study was determined to be 32.83±10,74. When the BMI values of the participants were examined, it was determined that 62.3% of them were of normal weight and 11.9% of them were obese. It was determined that the difference between the happiness levels of the individuals participating in the study according to the BMI groups was not significant (p>0,05). In the study findings, it was determined that 77,7 % of the participants had information about probiotic products, 59% used probiotic products and 16,4 % used probiotic supplements. In the study, the frequency of consumption of probiotic food was found to be statistically lower in women aged 25 and younger than women aged 36 and over. The frequency of consumption of probiotic food was found to be statistically more significant for the participants who have children and whose marital status is married (p0,05).