Koronavirüs salgın krizinin restoran işletmeleri üzerindeki etkilerine ve yöneticilerin kriz sonrası beklentilerine yönelik Marmaris'te bir araştırma
A research in Marmaris on the effects of the coronavirus epidemic crisis on restaurant operations and the expectations of the managers after the crisis
- Tez No: 694840
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Koronavirüs salgını, kısa bir süre içerisinde bütün dünyayı etkisi altına almış, birçok ülkede hayatın durmasına sebep olmuş, milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine ve milyarlarca insanın fiziksel ve ruhsal sağlığının bozulmasına neden olan kriz ve felaket durumu olarak yorumlanmaktadır. Ortaya çıkan bu salgın krizinin etkileri birçok sektör ve endüstriyi etkisi altına aldığı gibi restoran işletmelerini de büyük ölçüde etkilediği görülmektedir. Koronavirüs salgın krizinin etkilerinin hala güçlü bir şekilde hissedildiği ve geleceğe yönelik belirsizliklerin olduğu gözlenmektedir. Çalışmanın temel amacı; Marmaris'te faaliyet gösteren restoran işletmelerinin Koronavirüs salgın krizinin sebep olduğu etkileri ve kriz sonrası beklentilerini belirlemek için gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma modeli kullanılan bu çalışmada, farklı bakış açılarını ortaya koymak amacıyla restoran yöneticileri, restoran sahipleri ve restoran ortakları olmak üzere toplamda 25 kişiyle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Restoran işletmeleri, Koronavirüs salgınından dolayı ciddi kayıplar yaşadıklarını ve gelecek günlerle ilgili endişelerini ifade etmişlerdir. Bununla birlikte bu kayıpların giderilebilmesi için ihtiyaç duydukları beklentilerini ifade eden görüşleri analiz edilmiş ve derlenmiştir. Çalışmanın; restoran işletmecileri, karar vericiler ve bu alanda çalışmayı düşünen diğer araştırmacılara katkı sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The coronavirus epidemic is interpreted as a crisis and disaster situation that has affected the whole world in a short time, caused the life to stop in many countries, caused the loss of millions of people's lives and the deterioration of the physical and mental health of billions of people. It is seen that the effects of this epidemic crisis have affected many sectors and industries, as well as greatly affecting restaurant businesses. It is observed that the effects of the coronavirus epidemic crisis are still strongly felt and there are uncertainties about the future. The main purpose of the study; It was carried out to determine the effects of the coronavirus epidemic crisis and post-crisis expectations of restaurant businesses operating in Marmaris. In this study, in which a qualitative research model was used, semi-structured interviews were conducted with a total of 25 people, including restaurant managers, restaurant owners and restaurant partners, in order to reveal different perspectives. The data were subjected to content analysis. Restaurant businesses have stated that they have suffered serious losses due to the coronavirus epidemic and have expressed their concerns about the coming days. However, their opinions expressing the expectations they need in order to overcome these losses were analyzed and compiled. Of the study; it is expected to contribute to restaurant operators, decision makers and other researchers who are considering working in this field.