AK Parti döneminde siyasal katılım ile toplumsal hareketler ilişkisi
The relationship between political participation and social movements in the AK Party period
  1. Tez No: 694838
  2. Yazar: MEHMET ENES SALKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ALTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Toplumsal hareketler, kullandıkları eylem repertuvarıyla beraber siyasal katılım biçimlerini son derece zenginleştirmiştir. Özellikle 20. yüzyılda ortaya çıkan“yeni toplumsal hareketler”repertuvarını anlamak ve sokak eylemleri ile toplumsal hareketleri birbirinden ayırmak güç bir mesele haline gelmiştir. Siyasal katılmanın klasikleşen kalıplarına sığmayan toplumsal hareketler ancak siyaset sosyolojisi ile açıklanmaktadır. Siyaset sosyolojisinden olabildiğince faydalanılarak hazırlanan bu çalışmada toplumsal hareketler, konvansiyonel olmayan katılım biçimleri arasında değerlendirilmiş ve konvansiyonel olmayan katılım biçimlerinin diğer türlerinin de derlemesi yapılmıştır. Halkın sokağa çıkarak siyasete katıldığı ancak toplumsal hareketlerin kabul edilen aktör, örgüt, eylem repertuvarı ve sürdürülebilirliğini taşımayan hareketler için“toplumsal hareketlilik”kavramı kullanılmıştır. Yeni bir konvansiyonel olmayan katılım türü olarak“toplumsal hareketlilik”kavramının tartışıldığı çalışmada, Cumhuriyet Mitingleri ve 15 Temmuz Demokrasi Nöbetleri örnek olarak seçilmiştir. Toplumsal hareketlilik olarak seçilen Cumhuriyet Mitingleri ve 15 Temmuz Demokrasi Nöbetleri'nin kendi yapısal ve siyasal koşulları tarihsel bağlamda açıklanarak, toplumsal hareketler çerçevesi ile değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirme ve karşılaştırma sonucunda her iki örneğin de toplumsal hareket olarak değerlendirilemeyeceği ancak konvansiyonel katılım biçimlerinden aşkın yönleriyle toplumsal hareketlilik olduğu iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Social movements have enriched the forms of political participation, together with the repertoire of action they use. It has become a difficult issue to understand the repertoire of“new social movements”that emerged in the 20th century and distinguish between street actions and social movements. Social movements that do not fit into the classical patterns of political participation can only be explained by political sociology. In this study, which was prepared by making use of political sociology as much as possible, social movements were evaluated among non-conventional forms of participation and other types of non-conventional participation forms were also compiled. The concept of“social mobility”is used for movements that do not carry the accepted actor, organization, action repertoire and sustainability of social movements, where the public participates in politics by taking to the streets. In the study, in which the concept of“social mobility”as a new type of non-conventional participation is discussed, the Republic Meetings and the 15 July Democracy Watches were chosen as examples. The structural and political conditions of the Republic Meetings and the 15 July Democracy Watches, which were chosen as social mobility, were explained in the historical context and evaluated within the framework of social movements. As a result of the evaluation and comparison, it is claimed that both examples cannot be considered as a social movement, but that there is social mobility with its transcendent aspects from the conventional forms of participation.