Liderlik tarzı-iş angajmanı ilişkisinde örgütsel güvenin etkileşim etkisi
Interaction effect of organizational trust on leadership style-work engagement relationship
- Tez No: 694873
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET NASİH TAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışanların yaptıkları işe angaje olmalarının, bireysel üretkenliklerini ve dolayısıyla örgütsel performansı olumlu etkilediği genel kabul görmektedir. Diğer taraftan bu konu ile ilgili yapılan pek çok araştırmada çalışanların işe düşük düzeyde angaje oldukları ve bunun da kısmen çalışma koşullarından kaynaklandığı vurgulanmaktadır. Bu tezin amacı, yöneticilerin sergiledikleri liderlik tarzının çalışanların yaptıkları işe angaje olmalarını nasıl etkilediğini ve çalışanların hissettikleri örgütsel güvenin liderlik tarzı-iş angajmanı ilişkisine etkisini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda modern liderlik yaklaşımlarından yararlanarak bir kavramsal çerçeve geliştirilmiştir. Bu kavramsal çerçeveye göre transformasyonel (dönüşümcü) ve transaksiyonel (etkileşimci) liderlik tarzları iş angajmanını pozitif yönde etkilerken, düzeltici-kaçıngan liderlik tarzı iş angajmanını negatif yönde etkilemektedir. Ancak, çalışanların hissettikleri örgütsel güvenin transformasyonel ve transaksiyonel liderlik tarzlarının etkisini artıracağı, diğer taraftan düzeltici-kaçıngan liderlik tarzının negatif etkisini azaltacağı savunulmaktadır. Bu ilişkileri test etmek için Türkiye genelinde faaliyet gösteren büyük bir firmanın müşteri ilişkileri çalışanlarına bir anket uygulanmıştır. Toplanan verilere uygulanan regresyon analiz sonuçları, ortaya konan kavramsal çerçeve ile genelde tutarlı görünmemektedir. Bulgular değerlendirildikten sonra yeniden tasarlanan kavramsal çerçeve, liderlik tarzlarını aktif ve pasif şeklinde ve örgütsel güveni de yönetime duyulan güven ve diğer çalışanlara duyulan güven şeklide ayırmaktadır. Bu çerçeveye göre, yönetim ve diğer çalışanlara duyulan güven, aktif liderlik tarzının iş angajmanı üzerindeki pozitif etkisini artırmakta, diğer yandan pasif liderlik tarzının negatif etkisini azaltmaktadır. Aynı veriler üzerinde yapılan regresyon analiz sonuçları bu çerçeveyi büyük ölçüde desteklemektedir. Bulgular, liderlik tarzının çalışanlar üzerindeki etkisinin diğer çalışma koşullarına göre değişebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Management researchers and practitioners generally agree that work engagement leads to higher individual productivity and therefore higher organizational performance. On the other hand, both extant empirical work and surveys indicate that employees' work engagement is generally low, a result generally attributed to working conditions. This thesis aims to examine how leadership style affects employees' work engagement and whether employees' trust in the organization affects the relationship between leadership style and work engagement. Drawing on modern leadership theories, I develop a conceptual framework that proposes positive relationships between work engagement and both transformational and transactional leadership styles, but a negative relationship between work engagement and corrective-avoidant leadership style. Moreover, the conceptual framework posits that organizational trust strengthens the positive effects of transactional and transformational styles and weakens the negative effect of the corrective-avoidant style of leadership. To test this framework, I designed and administered a survey to the customer relations employees of a large firm operating in Turkey. Results based on regression analysis are largely inconsistent with the proposed framework. Based on further examination of the results, I proposed a modified conceptual framework that includes a simpler conceptualization of leadership styles, i.e., active vs. passive leadership, but more nuanced organizational trust, i.e., trust in management vs. trust in peers. Specifically, the modified conceptual framework argues that the active leadership style has a positive, whereas the passive leadership style has a negative impact on work engagement. Moreover, the modified framework posits that trust in management and trust in peers strengthen the impact of active leadership style but weaken the impact of passive leadership style on work engagement. Results based on the reanalysis of the data are largely consistent with the modified conceptual framework. Overall, the results show that the impact of leadership style on workers depends on other contextual factors.