Akut iskemik ve hemorajik inme hastalarının ilk değerlendirilmesinde serum c-reaktif protein/albumin oranı'nın klinik önemi
Clinical significance of serum c-reactive protein/albumin ratioin the initial assessment of acute ischemic and hemorrhagic stroke patients
  1. Tez No: 694878
  2. Yazar: ABDURRAHMAN BATU BATUGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç Bu çalışmada acil serviste klinik ve radyolojik bulgularla akut inme tanısı konulan erişkin hastalarda inme tipinin ayrımında ve hastalığın ciddiyetinin belirlenmesinde erken dönemde ölçülen serum C-Reaktif Protein /Albümin (CRP/Albümin)'in düzeylerinin prediktif bir değeri olup olmadığının araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem Çalışmaya Hastanemiz Acil Tıp Kliniğine 2018-2019 yılları arasında serebrovasküler hastalık tanısı almış ve tedavisi başlanmış vakalar retrospektif olarak dahil edildi. Acil servise akut inme kliniğinde başvuran ve çalışmaya dâhil edilen olgular, anamnez, fizik muayene, laboratuvar ve görüntüleme yöntemlerinden yararlanılarak iskemik inme olguları (1. Grup) ve hemorajik inme olguları (2. Grup) şeklinde ayırıcı tanı yapılarak iki gruba ayrıldı. İlk başvuruda ölçülen serum CRP/Albumin değerleri inmenin tipinin belirlenebilmesi amacıyla gruplar arasında karşılaştırıldı. Ayrıca, İskemik ve hemorajik inme olguları anamnez ve fizik muayene bulguları ile Ulusal Sağlık Enstitüsü İnme Skalası (NIHSS)'na göre 1.grup; NIH, 0-6 puan, hafif-orta, 2. grup; NIH, 7-15 puan, orta-ağır ve 3. grup; NIH, 16-42 puan, ağır-çok ağır şeklinde inme ciddiyetine göre üç subgruba ayrıldı. Subgruplar arasında CRP/Albumin değerleri karşılaştırıldı. Ek olarak, hastaların İlk başvurudaki CRP/albümin oranları ile NIHSS skorları infarkt arasındaki korelasyon analiz edildi. Ayrıca, hastane içi mortal seyreden hastalarla ile sağ kalan ve hastaneden taburcu edilebilen hasta grupları kendi arasında ilk başvurudaki CRP/albümin oranları açısından karşılaştırıldı. Bulgular Çalışmaya acil servise başvuran toplam 846 hasta alındı. Hastalardan 818 (%96,7)'i iskemik inme hastası, 28 (%3,3)'i hemorajik inme hastasıdır. İskemik inme hastalarının yaş ortalaması 67,0±14,6, hemorajik inme hastalarının yaş ortalaması 65,8±14,2 dir. İskemik inme hastasının 465 (%56,8)' i erkek, 353 (%43,2)'ü kadındı. 28 hemorajik inme hastasının 19 (%67,9)' u erkek, 9 (%32,1)'u kadın olarak saptanmış idi. NIHSS skorlamasına göre 818 (%100) iskemik inme hastasının 632'si (%77,3) A grubunda (hafif orta klinik), 173'ü (%21,1) B grubunda (orta-ağır klinik), 13'ü (%1,6) C grubunda (ağır-çok ağır klinik) yer aldı. Yine NIHSS skorlamasına göre 28 (%100) hemorajik inme hastasının 18'i (%64,4) A grubunda (hafif orta klinik), 9'u (%32,1) B grubunda (orta ağır klınık), 1'i (%3,6) C grubunda (ağır cok ağır klinik) yer aldı. Grup 1 hastaların CRP/Albümin oranı 4,18±11,95, grup 2 hastaların CRP/Albümin oranı 4,69±10,91 olarak bulundu, Grup 1 de yer alan hastaların NLO oranları 3,22±3,912, grup 2 de yer alan hastaların NLO oranları 3,45±2,98 olarak bulundu. Grup 1 de yer alan hastaların RDW/PLT oranları 0,068±0,062, grup 2 de yer alan hastaların RDW/PLT oranları 0,059±0,023 olarak bulundu. Yaşayan ve ölen hastaların NIHSS skorları A-B-C olarak gruplandığında, yasayan hastalarda A grubunda 632(%78,1), B grubunda (167 (%20,6), C grubunda 10 (%1,2) hasta yer aldı, ölen hastalarda ise A grubunda 18 (%48,6), B grubunda 15 (%40,5), C grubunda 4 (%10,8) hasta yer aldı. Ölen hastaların CRP/Albumin oranı 8,42±13,49 yaşayan hastaların CRP/albümin oranı 4,00±11,80 olarak bulundu. Yaşayan hastaların NLO oranları 3,10±3,70 olarak ölen hastların NLO oranları 5,94±6,29 olarak görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective The aim of this study was to investigate whether early serum C-Reactive Protein/Albumin (CRP/Albumin) levels have a predictive value in differentiating the type of stroke and determining the severity of the disease in adult patients diagnosed with acute stroke in the emergency department based on clinical and radiological findings. Materials and Methods The study retrospectively included patients who were diagnosed with cerebrovascular disease and initiated on treatment in the Emergency Medicine Clinic of our hospital between 2018-2019. Patients who presented to the emergency department with acute stroke and included in the study were divided into two groups according to the differential diagnosis as ischemic stroke patients (Group 1) and hemorrhagic stroke patients (Group 2) by using history, physical examination, laboratory and imaging techniques. Serum CRP/Albumin values measured at initial admission were compared between the groups to determine the type of stroke. Moreover, ischemic and hemorrhagic stroke patients were divided into three subgroups based on stroke severity according to the National Institutes of Health Stroke Scale (NIHSS) with history and physical examination findings as follows: Group 1, NIHSS score 0-6 points, mild-moderate; Group 2, NIHSS score 7-15 points; moderate-severe; Group 3; NIHSS score 16-42 points, severe-very severe. CRP/Albumin values were compared between the subgroups. In addition, the correlation between the patients' CRP/Albumin ratio at initial admission and NIHSS scores and infarct was analyzed. Furthermore, patients with in-hospital mortality and those who survived and were discharged from the hospital were compared in terms of CRP/Albumin ratios at initial admission. Results The study included a total of 846 patients who were admitted to the emergency department. Of the patients, 818 (96.7%) had ischemic stroke and 28 (3.3%) had hemorrhagic stroke. The mean age of the patients with ischemic stroke was 67.0 ± 14.6 years, while the mean age of the patients with hemorrhagic stroke was 65.8 ± 14.2 years. Of the ischemic stroke patients, 465 (56.8%) were male and 353 (43.2%) were female. Of the 28 hemorrhagic stroke patients, 19 (67.9%) were male and 9 (32.1%) were female. Of the 818 (100%) ischemic stroke patients, 632 (77.3%) were included in Group A (mild-moderate clinic), 173 (21.1%) in Group B (moderate-severe clinic), and 13 (1.6%) were included in Group C (severe-very severe clinic) according to the NIHSS scoring. Again, of the 28 (100%) hemorrhagic stroke patients, 18 (64.4%) were included in Group A (mild-moderate clinic), 9 (32.1%) in Group B (moderate-severe clinic), and 1 (3.6%) was included in Group C (severe-very severe clinic) according to the NIHSS scoring. The CRP/Albumin ratio of the patients in Group 1 was 4.18 ± 11.95, the CRP/Albumin ratio of the patients in Group 2 was 4.69 ± 10.91, the NLR ratio of the patients in Group 1 was 3.22 ± 3.912, and the NLR ratio of the patients in Group 2 was 3.45 ± 2.98. The RDW/PLT ratio of the patients in Group 1 was 0.068 ± 0.062, and the RDW/PLT ratio of the patients in Group 2 was 0.059 ± 0.023. When the NIHSS scores of the survived and deceased patients were grouped as A, B, and C, there were 632 (78.1%) survived patients in Group A, 167 (20.6%) survived patients in Group B, and 10 (1.2%) survived patients in group C, while there were 18 (48.6%) deceased patients in Group B, 15 (40.5%) deceased patients in Group B, and 4 (10.8%) deceased patients in Group C. The CRP/Albumin ratio of the deceased patients was 8.42 ± 13.49, while the CRP/Albumin ratio of the survived patients was 4.00 ± 11.80. The NLR ratio of the survived patients was 3.10 ± 3.70, while the NLR ratio of the deceased patients was 5.94 ± 6.29.