Özbek atasözlerinin konuları açısından sınıflandırılması
Classification of Uzbek proverbs in terms of subjects
- Tez No: 694911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CİHAT ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Milletlerin kültürel zenginliğinin bir göstergesi olan atasözleri, yaşam tarzı, toplum değerleri, kültürel oluşumlar, gelenek ve göreneklere ait birçok özelliği içinde taşımaktadır.“Özbek Atasözlerinin Konuları Açısından Sınıflandırılması”adlı çalışma giriş bölümü haricinde iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde yapılan çalışma hakkında genel bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde atasözünün açıklaması, Türk dünyasında atasözleri ve Özbek Türklerinde atasözleri başlıkları yer almaktadır. İkinci bölümde atasözleri, konuları açısından gruplandırılmıştır. Bu gruplama yapılırken atasözleri alfabetik olarak sıralanmıştır. Sonuç bölümünde araştırmada elde edilen veriler sıralanmış ve açıklanmıştır. Özbek atasözlerinde anlamı bilinmeyen kelimeler için bir sözlük hazırlanmıştır. Kaynakça bölümünde ise araştırmada kullanılan kaynaklara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Proverbs, which are an indicator of the cultural richness of nations, carry many features of lifestyle, social values, cultural formations and traditions. The study named“Classification of Uzbek Proverbs In Terms of Subjects”consists of two main parts apart from the introductory part. In the introduction, general information about the study is given. In the first chapter, there are the titles of the explanation of the proverb, the proverbs in the Turkish World and the proverbs in the Uzbek Turks. In the second part, proverbs are grouped in terms of subjects. While making this grouping, the proverbs are listed alphabetically. In the conclusion part, the results obtained in the research are explained. A dictionary has been prepared for unknown words in Uzbek proverbs. In the bibliography section, the sources used in the research are given.