Küreselleşmenin Avrupa refah devletlerinde sosyal korumaya etkisi
The effect of globalization on social protection in European welfare states
- Tez No: 694912
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN GÜLCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Sanayi devrimi ile birlikte üretim biçiminin ve üretim ilişkisinin değişmesi, pek çok sorunu beraberinde getirmiştir. Sanayi devrimiyle gelişen süreçte ortaya çıkan sorunlara yönelik uygulanan ilk politikalar, refah devleti anlayışını ortaya çıkarmıştır. Daha sonra etkileri uzun yıllar hissedilen Birinci Dünya Savaşı ve 1929 ekonomik buhranının ortaya çıkardığı tabloya karşı bu yıllarda etkin siyasi ve ekonomik düşünce yeterli çözüm üretememiştir. Özellikle İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra iyi bir yaşam düzeyi sunmada önemli araç olan sosyal harcamaların refah devletlerindeki artışıyla bireyleri insan onuruna yaraşır bir seviyeye getirmiştir. Sosyal güvenlik uygulamalarının içeriğinin genişletilmesi, yapılan yüksek sosyal harcamalar ve tam istihdam gibi güvence sağlayan politikalar bu dönemde kendini göstermiştir. 1980 yılında küreselleşme süreci ile birlikte üretim anlayışının değişmesi, uluslararası alanda yaşanan ekonomik rekabet ve çokuluslu işletmelerin ulus devletlere göre daha güçlü konumda olması, refah devletlerinin politikalarının sorgulanmasına ve yeniden biçimlendirilmesine neden olmaktadır. Ayrıca dış etkenlerin yanında refah devletlerinin içinde yaşadığı sorunlarda bu sorgulama ve yeniden biçimlendirme döneminde etkili olmuştur. Küreselleşme süreci ile birlikte refah devletlerinin sosyal harcama düzeyleri tartışılan konuların başında gelmektedir. Bu nedenle tezde küreselleşme süreci öncesinde ve sonrasında sosyal harcamaların ne boyutta olduğu üzerinde durulmaktadır. Özellikle çalışmada incelenen dört Avrupa refah devleti modelindeki ülkelerde hem küreselleşme süreci öncesinde hem de küreselleşme sürecinde sosyal harcama oranları farklılıklar göstermektedir. Küreselleşme süreci öncesi demografik değişim, istihdam, gelir eşitsizliği ve yoksulluk bireylerin yaşamlarını asgari düzeyde etkilerken küreselleşme sürecinde yaşanan değişimle bu etki alanları ciddi bir sorun olarak öne çıkarmaktadır. Bu doğrultuda küreselleşme sürecinde yapılan sosyal harcamaların dört Avrupa refah devleti modeli içerisinden seçili Avrupa refah devletlerinin etki alanlarına yansıması karşılaştırıldığında; bu ülkelerde farklı sonuçlar ve etkiler görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The change in the mode of production and the relationship of production with the Industrial revolution brought along many problems. The first policies implemented for the problems that emerged in the process that developed with the Industrial Revolution revealed the understanding of the welfare state. The effects of the First World War and the 1929 economic depression, the effects of which were felt for many years, were not able to produce a sufficient solution against the picture created by effective political and economic thought in these years. Especially after the Second World War, the increase in social expenditures, which is an important tool in providing a good standard of living, in welfare states brought individuals to a level worthy of human dignity. Policies that provide assurance such as expanding the content of social security practices, high social expenditures and full employment emerged in this period. The change in the understanding of production with the globalization process in 1980, the economic competition in the international arena and the stronger position of multinational companies compared to nation states causes the policies of welfare states to be questioned and reformed. In addition to external factors, the problems experienced by welfare states were influential in this period of questioning and reshaping. With the globalization process, the social expenditure levels of welfare states are one of the most discussed issues. For this reason, the thesis focuses on the extent of social expenditures before and after the globalization process. Especially in the countries in the four European welfare state models examined in the study, the rates of social expenditure show differences both before the globalization process and during the globalization processs. While demographic change, employment, income inequality and poverty before the globalization process affected the lives of individuals at a minimum level, the change experienced in the globalization process highlights these areas of influence as a serious problem. In this direction, when the reflection of the social expenditures made in the globalization process to the spheres of influence of the European welfare states selected from among the four European welfare state models is compared; different results and effects are seen in these countries.