Yoğun annelik kültüründe çocuk yetiştirmenin tüketimle olan ilişkisinin kültürel, ekonomik ve sosyal perspektiften incelenmesi: İstanbul anneleri
An examination of the relationship between child rearing and consumption in a culture of intensive motherhood from a cultural, economic and social perspective: Istanbul mothers
  1. Tez No: 934488
  2. Yazar: BAHAR ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, günümüzde annelerin çocuk yetiştirme pratikleri ve anneliği deneyimleme süreçleri, Hays'ın (1996) geliştirmiş olduğu“yoğun annelik”kavramı çerçevesinde incelenmektedir. Yoğun annelik kültürünün oluşumunu etkileyen toplumsal değişimler ele alınarak, özellikle küreselleşme, teknoloji ve iletişim alanındaki gelişmeler, neoliberal politikalar ve bu politikaların annelik üzerindeki yansımaları tartışılmaktadır. Çalışmada, Türkiye'de yoğun annelik kültürünün oluşum nedenleri sorgulanarak, bu kültürün temelinde yer alan uzman bilgisi, risk, güvenlik ve özdenetim kavramlarının anneliğin inşa sürecine etkisi incelenmektedir. Ayrıca, annelerin bu kültüre yönelik baş etme stratejileri, çocuk yetiştirme ve tüketim pratikleri üzerindeki ekonomik, sosyal ve kültürel etkiler analiz edilmektedir. Bu bağlamda, İstanbul'da yaşayan, farklı gelir gruplarından ve çalışma durumlarına göre çeşitlenen, 0-3 yaş arası çocuğu olan annelerle yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Açık uçlu soruların kullanıldığı nitel araştırma yöntemiyle, 30 katılımcıdan elde edilen mülakat verileri ve gözlemler doğrultusunda, annelerin çocuk yetiştirme ve tüketim pratikleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu tez, mevcut kültürel bağlamın annelik deneyimlerini nasıl şekillendirdiğini ve annelerden beklenen maddi ve manevi performansı sorgularken, aynı zamanda risk toplumu bağlamında uzman bilgisine verilen önemi de tartışmaktadır. Annelerin sosyal, kültürel ve ekonomik sermayeleri göz önünde bulundurularak, bu süreç Bourdieucu bir perspektiften analiz edilmiştir. Çocuk yetiştirme ve tüketim pratiklerini yoğun annelik kültürü bağlamında ekonomik, sosyal ve kültürel açılardan ele alan çalışmaların sınırlı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines contemporary motherhood experiences and child-rearing practices within the framework of Hays' (1996) concept of“intensive mothering.”Social transformations influencing the emergence of intensive mothering culture are analyzed, with a particular focus on globalization, advancements in technology and communication, neoliberal policies, and their implications for motherhood. The study explores the factors contributing to the formation of intensive mothering culture in Turkey, questioning how expert knowledge, risk, security, and self-discipline shape the construction of motherhood. Additionally, mothers' coping strategies and the economic, social, and cultural effects of intensive mothering on child-rearing and consumption practices are analyzed. In this context, semi-structured in-depth interviews were conducted with mothers of children aged 0-3 living in Istanbul, representing different income groups and employment statuses. Using a qualitative research approach with open-ended questions, data were collected from 30 participants through interviews and observations to examine their child-rearing and consumption practices in detail. This thesis investigates how the existing cultural context shapes motherhood experiences, interrogating the material and emotional performances expected from mothers, while also discussing the significance of expert knowledge within the framework of risk society. The analysis is conducted through a Bourdieusian perspective, considering mothers' social, cultural, and economic capital. The study identifies a gap in research that examines child-rearing and consumption practices in the context of intensive mothering culture from economic, social, and cultural perspectives.