Postoperatif intravenöz hasta kontrollü analjezide tramadolün farklı dozlarının morfin ve petidin ile karşılaştırılması
Comparison of various doses of tramadol with morphine and petidine in postoperative pain using patient controlled analgesia
  1. Tez No: 69493
  2. Yazar: ERCAN LÜTFİ GÜRSES
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Postoperatif ağrı kontrolünde, intravenöz hasta kontrollü analjezi yöntemi ile yeni bir opioid olaiL tramadol bidroklorid'ÜL farkİL dozlarının, etkinlik- ve yan etki bakımından, morfin ve petidin ile karşılaştırılması amaçlandı. Yaşları 19-70 arasında değişen ASA I-II risk sınıfından, alt batın cerrahisi geçirecek 150 hasta rasgele 5 eşit gruba ayrılıp, petidin 50 mg (P), morfin 5 mg (M), tramadoISO mg (T-50X tramadol75 mg.(T-75> ve tramadol 100 mg (T- 100> yükleme dozunda uygulandı. Bazal infüzyon hızı; P için 1 mg/saat, M için 0.3 mg/saat, tramadolgruplan için_i mg/saat, istek: dozu^ P için_5 mg, M içhrl mg^ ve tramadol gruplan için 20 mg, kilitli kalma süresi tüm gruplarda 15 dk olarak belirlendi. 24 saat boyunca^ ağrx skorları, görsel (VAS) ve sözel (VRS) skalalarla^ ayrıca, sedasyon, dolaşım, solunum parametreleri, istenen-bolus doz sayılan, kullanılan toplam ilaç miktarı ve yan etkiler izlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPARISON OF VARIOUS DOSES OF TRAMADOL WITH MORPHINE AND PETHHNE IN POSTOPERATIVE PAK USING PATIENT CONTROLLED ANALGESIA The aim of the study is to compare the results aaeL the efficacy of the tramadol hydrochloride in the control of postoperative pain as well as the side effects of different doses of tramadol which used patient controlled analgesia with those of morphine and petidine. 150 patients in ASA I-E classy undergoingJower abdominal surgery wULaiLage range of 19-70 years were included in the study. The patients were randomly divided into 5 groups and petidine 50 mg (P>, morphine 5 m& (M), tramadoLSQ mg (T-50), tramadol 75 mg (T-75), or tramadol 100 mg (T-100) were given the groups. Basal infusion rate was; 1 mg/hour for P, 0,3 mg/hour M, and 5 mg/houtfor T groups. Delivery dosage was 5 mg for P, 1 mg for M, and 20 mg for T groups, where the period of lockout time was 15 min for all of the study groups. Visual (VAS> and verbaL (VRS) pam scores as well as sedatioiv circulation, inhalation parametres, demand/delivery dosage numbers, total drug dosage and side effects were evaluateiduring^ the first24 hours, Data^were compared statistically an