Yapay çürük lezyonu oluşturulmuş dişlerde farklı yüzey hazırlık prosedürlerinin rezin infiltrasyon tekniğinin penetrasyon derinliğine etkisi: Konfokal mikroskop çalışması
The effect of different surface preparation procedures on the depth of penetration of the resin infiltration technique in teeth with artificial caries lesions: A confocal microscope study
- Tez No: 694939
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL KESKİN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma yapay olarak oluşturulmuş mine lezyonlarına uygulanan farklı aşındırma döngülerinin rezin infiltrantın penetrasyon derinliği üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçladı. 50 adet sığır dişinin bukkal yüzünden 4x4x3mm3 mine örnekleri hazırlandı. Örnekler yapay mine lezyonları oluşturmak için 21 gün demineralizasyon solüsyonunda bekletildi ve rastgele beş gruba ayrıldı (n=10). Her gruba %15 hidroklorik asit (HCl) jeli uygulandı. Asit aşındırma uygulama süresi Grup 1 için 2 dk, Grup 2 için 2x2 dk, Grup 3 için 3x2 dk, Grup 4 için 4x2 dk ve Grup 5 için 5x2 dk olarak belirlendi. Uygulanan rezin Rhodamin B ile, lezyon oluşturulmuş dişler ise Sodium Fluorescein ile boyandı ve numuneler konfokal lazer tarama mikroskobu (CLSM) ile görselleştirildi. Lezyon, penetrasyon ve erozyon derinliği (µm) hesaplandı ve veriler istatistiksel olarak analiz edildi. Örneklerin ortalama lezyon derinliği 108.87 ± 2.96 idi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effect of different etching cycles applied to artificially enamel lesions on the penetration depth of the resin infiltrant. Enamel samples of 4x4x3mm3 were prepared from the buccal surface of 50 bovine teeth. Samples were kept in demineralization solution for 21 days to create artificial enamel lesions. The samples were randomly divided into five groups (n=10). 15% hydrochloric acid (HCl) gel was applied to each group. Acid etching application time: Group 1; 2 min, Group 2; 2x2 min, Group 3; 3x2 min, Group 4; 4x2 min and Group 5; 5x2 min. The resin was stained with Rhodamine B, the lesion was stained with Sodium Fluorescein and the samples were visualized with a confocal laser scanning microscope (CLSM). The lesion, penetration, and erosion depth (µm) were calculated and the data were analyzed statistically. The mean lesion depth was 108.87 ± 2.96.