Başlangıç çürük lezyonlarında farklı içerikli materyallerin mineye etkisinin in-vitro değerlendirilmesi
İnvitro evaluation of the effect on enamel of different materials at white spot lesions
  1. Tez No: 437716
  2. Yazar: RABİA BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN AKGÜL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Bu çalışmada, daimi santral dişlerde oluşturulan başlangıç çürük lezyonları üzerine uygulanan farklı içerikli materyallerin etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal-Metod: Çalışmada 60 adet insan üst santral dişi kullanıldı. Dişlerin kron ve kökleri birbirinden ayrılarak kron kısımları vestibül yüzeyleri dışarda kalacak şekilde şeffaf akriliğe gömüldü. 0.5mm'lik oluklu frez ile rehber oluklar hazırlanıp rehber oluklar kaybolana kadar düz yüzey oluşturulması için dişler zımparalandı. Dişler rastgele 5 gruba ayrılıp her dişe ölçümlerin doğru yapılabilmesi için bir numara verildi ve başlangıç mikrosertlik, pürüzlülük ve renk ölçümleri yapıldı. Gruplara ayrılan dişler demineralizasyon solüsyonunda bekletilerek yapay çürük lezyonları oluşturuldu ve ikinci ölçümler yapıldı. 1.grup yapay tükürükte bekletildi (kontrol grubu-K). Diğer gruplar materyallere göre; 2. grup florlü macun grubu (FM) (3 hafta boyunca 2 dakika süreyle), 3.grup flor jel grubu (FJ) (3 hafta boyunca 4 dakika süreyle), 4. grup Toothmouse grubu (TM) (3 hafta boyunca 3 dakika süreyle) ve 5.grup Icon grubu (Icon) (üretici talimatına göre) olarak belirlendi. Materyallerin uygulama süresi boyunca tüm gruplar yapay tükürükte bekletildi. Ardından 3. ölçümler yapılarak elde edilen veriler için tekrarlayan ölçümlerde çift yönlü varyans analizi ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to compare the effectiveness of different content material applied on the established artificial carious lesions in permanent central incisors. Material-method: 60 human incisor teeth were used in this study. Crowns and roots of teeth were separated and buried into transparent acrylic vestibular surface of crown parts to remain outside. 0.5mm guide grooves were created with corrugated bur, teeth were grinding to create a flat surface until guide grooves disappears. Teeth were randomly divided into 5 groups, was given a number for accurate measurement of each tooth and initial hardness, roughness and color measurements were made. The teeth were kept in the demineralization solutions, artificial caries lesions were formed and the second measurement was done. Group 1 was kept in artificial saliva (the control group). According to other groups of materials respectively; 2nd group fluoridated toothpaste group (for 2 minutes for 3 weeks), Group 3 fluorine gel group (4 min for 3 weeks), group 4 Toothmous group (for 3 minutes for 3 weeks) and Group 5 Icon group ( according to the manufacturer's instructions) were determined. All groups throughout the implementation of the materials were stored in artificial saliva. Then 3 measurements were performed and obtained data were analyzed by two-way analysis of variance for repeated measures.