Sevofluran ve Halotan'ın hemodinamik etkilerinin torasik elektriksel biyoempedans yöntemi ile karşılaştırılması
- Tez No: 69496
 - Danışmanlar: DR. NURTEN ÜNAL
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bakanlığı
 - Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Genel anestezi sırasında kardiovasküler stabilitenin devam ettirilmesi, kalp hızı, kan basıncı, kardiak ritm ve bölgesel kan akımı üzerindeki zararlı etkilerden kaçınılması oldukça önemlidir. Çalışmamızda sevofluran ile halotanın hemodinamik etkilerini torasik elektriksel biyoempedans yöntemi ile karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmamıza 20-60 yaşları arasında ASA l-ll grubuna ait, elektif inguinal-umblikal herniorafi ve kolesistektomi planlanan 40 hasta alındı. Bu 40 hasta rastgele olarak 20'şer kişilik 2 gruba ayrıldı. Hastalara operasyondan 45 dk önce 10 mg diazepam ve 0.5 mg atropin sülfat ile intramusküler olarak premedikasyon uygulandı. İndüksiyon 7 mg/kg sodyum tiyopental ve 0.1 mg/kg vekuronyum bromid ile sağlandı. İdamede 2-1.5 MAC seçilen inhalasyon ajanı, % 50 02 ve % 50 N20 kullanıldı. Anestezi işleminden önce hastalara 8 torasik elektriksel biyoempedans elektrodu ve 2 EKG elektrodu (Dil) takıldı. Bunlar Bernstein-Sramek eşitliğine göre düzenlenmiş NCCOM-3R7 (BOMED CO, ABD) torasik elektriksel biyoempedans monitörüne bağlandı. Hastaların kan basınçları noninvaziv sfingomanometre ile ölçüldü. Ölçümler indüksiyon öncesi, entübasyondan 5 dk sonra, cerrahi insizyondan 5 dk sonra, takip eden 1 0. dk. ve 20. dk.da son olarak da ekstübasyondan 5 dk sonra yapıldı. Bu ölçümlerde alınan parametreler kalp hızı, ortalama arter basıncı, kardiak indeks, atım hacim indeksi, sistemik vasküler rezistans indeksi idi. Sonuçlar Wilcoxoneşleştirilmiş iki örnek testi, Mann Whitney U testi ve iki eş arasındaki farkın anlamlılık testi ile değerlendirildi. Her iki grup arasında hemodinamik parametreler açısından fark bulunamamıştır. Bu parametrelerden kardiak indeks, sistemik vasküler rezistans indeksi, atım hacim indeksi her iki grupta da başlangıç değerlerine göre azalmıştır (p < 0.05). İki grup arasında ise bu azalmada istatistiksel olarak fark saptanmamıştır. Ortalama arteriel basınçta başlangıç değerinde operasyon seyri boyunca tespit edilen azalma istatistiksel olarak anlamlı değildi, iki grup arasında da istatistiksel olarak fark yoktu. Kalp hızında halotan grubunda azalma saptandı (p < 0.05). Sevofluran grubu stabildi. İki grup arasında istatistiksel olarak anlam yoktu. Sonuçta sevofluran ile kalp hızı daha stabil seyretmesine rağmen, hem halotanın hem de sevofluranın kardiovasküler sisteme etkisi benzerdi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY During the general anesthesia obtaining cardiovascular stability and avoiding from harmful effects on hearth rate, blood pressure, cardiac rhythm, regional blood flow are the important factors. In our study we aimed to compare hemodynamic effects of halothane and sevoflurane by using thoracic electrical bioempedance. Forty patients age between 20-60 from ASA l-ll who underwent elective inguinal-umbilical hernioraphy and cholecystectomy were randomly allocated into two groups. All of them were premedicated forty-five minutes before operation with intramuscularly 10 mg diazepam and 0.5 mg atropine sulphate. Intravenously 5-7 mg/kg sodium thiopental and 0.1 mg/kg vecuronium bromide were used in induction of anesthesia and 50% 02 + 50% N20 and the chosen inhalation agent in 2-1.5 MAC were used in duration of anesthesia. Before beginning of anesthesia 8 electrodes of thoracic electrical bioempedance and 2 electrodes of ECG (DM) were connected to the patients, then these electrodes were connected to the NCCOM-3R7 (BOMED CO, ABD) thoracic bioempedance monitor which was designed according to Bernstein- Sromed equality. Blood pressure of the patients were measured by noninvasive sphingomanometry. Measurements were performed before induction, 5 minutes after intubation, 5 minutes, 15 minutes, 25 minutes after surgical incision and 51finally 5 minutes after extubation. Heart rate, mean arterial pressure, cardiac index, stroke volume index, systemic vascular resistance index were the parameters which were measured. Results were evaluated by using Wilcoxon (paired t) test and Mann Whitney U test. According to hemodynamic parameters there is no difference between the groups. In both group cardiac index, systemic vascular resistance index and stroke volume index were decreased when compared with the initial values (p < 0.05). If the comparison was made between the groups (according to decreases in these parameters) there was no statistical significance. Mean arterial pressure values were lower than the initial value but the decreases were not statistically significant inside the group and between the groups. Heart rate was stable in sevoflurane group but decreased in halothane group (p < 0.05) and according to heart rate there was no statistical significance between the groups. As a result, in spite of a better heart rate stability with sevoflurane, halothane and sevoflurane have similar effects on cardiovascular system. 52