Çocuklarda desfluran'ın genel anesteziden derlenme kriterleri üzerine etkilerinin halotan ve sevofluran ile karşılaştırılması
The comparise, between desflurane and halothane and sevoflurane in children regarding recovery criteric from general anesthesia
  1. Tez No: 131911
  2. Yazar: NİLSUN KÖKSAL CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN KARAMANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Çalışmamızda, sevofluran ile anestezi indüksiyonu yapılan pediyatrik olgularda desfluran ile sevofluran ve halotanı anestezi idamesinde kullanarak hemodinami, oksijenasyon, derlenme, postoperatif ağrı skorları ve analjezik gereksinimi ile yan etkiler açısından karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmamız, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji Anabilim Dalı'nda Çocuk Cerrahisi, Üroloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları, Göz Hastalıkları, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalları'nda operasyon planlanan, 1-8 yaşları arasında, 90 olguda gerçekleştirilmiştir. Olgular eşit olarak üç gruba ayrıldı. Oral midazolam ile premedikasyon yapılarak, anestezi indüksiyonu %50 O2 ve %50 N2O içinde sevofluranla gerçekleştirildi. Entübasyondan sonra 1.3 MAK'da I. grupta desfluran, II. grupta sevofluran ve III. grupta halotanla idameye geçildi. Anestezik ajanlar kesildikten sonra ekstübasyon gerçekleştirildi. Operasyon süresince; olguların hemodinamik verileri, periferik oksijen satürasyonu, end-tidal CO2 basıncı ölçülerek kaydedildi. İndüksiyon ve derlenme döneminde gözlenen yan etkiler, Aldrete skalasına göre derlenme süreleri, postoperatif ağrıları POPS 'a göre değerlendirilerek not edildi. POPS >6 olduğunda parasetamol supozituvar verildi; ilk analjezik gereksinim zamanı, 24 saatlik toplam parasetamol gereksinim miktarı kaydedildi. Kalp atım hızı operasyonun ilk 20 dakikasında, desfluran grubunda halotan grubuna (p=0.000; p=0.000; p=0.000; p=0.000), ilk 5 dakikasında desfluran grubunda sevofluran grubuna (p=0.011; p=0.005), 20. dakikasında sevofluran grubunda halotan grubuna (p^O.002) göre belirgin artış gösterdi (p0.05). Sonuç olarak, desfîuranın cerrahinin ilk 20 dakikasında kalp atım hızı ve sistolik arter basıncını artırması dışında sevofluran ve halotanla benzer hemodinamik değişiklikler oluşturması; oksijenasyon, POPS değerleri, postoperatif analjezik gereksinimi ve yan etkiler değerlendirildiğinde sonuçların diğer ajanlara göre farksız bulunması; buna karşın derlenme süresinin kısa olması nedeniyle anestezi idamesinde sevofluran ve halotana iyi bir alternatif olabileceği kanısına varıldı. 60
Özet (Çeviri)
THE COMPARISON BETWEEN DESFLURANE AND, HALOTHANE AND SEVOFLURANE IN CHILDREN REGARDING RECOVERY CRITERIA FROM GENERAL ANESTHESIA SUMMARY In our study, the pediatric subjects were induced by sevoflurane and the anesthesia was maintained by desflurane with sevoflurane and halothane; then hemodynamia, oxygenation, recovery, postoperative pain scores and need of analgesia were compared. Our study was planned by Anaesthesiology Department at Medical Faculty of Trakya University for 90 subject between 1-8 ages scheculed for surgery by Pediatric surgery, Urology, Orthopeadics and Travmatology, Orthorinolaryngology, Ophtalmology, Plastic and Reconstructive Surgery departments. Study subjects were randomly divided into three equal groups. All subjects received oral midazolam at premedication. All three groups received sevoflurane in the presence of 50% N2Ü-50% O2 at induction. The subjects were then received a maintenance dose of 1.3 MAC of desfluran in first group, of sevoflurane in second group, and of halothane in third group. At the end of anaesthesia, the subjects were extubated. In all three groups heart rate, systolic arterial pressure, diastolic arterial pressure, peripheral oxygen saturation and end-tidal carbon dioxide values were recorded during recovery period. The side effects encountered were noted at the induction and during recovery period. The subjects recovery scores were assessed regarding Aldrete recovery scale. Pain scores were evaluated according to POPS. Suppository paracetamole was rectally administered when the POPS was > 6; the first and total need of paracetamole for 24 hours was recorded. 61 ~ » ^J.UW 101-ndl ı aThe heart rate was increased in desflurane group compared to halothane group during first 20 minutes of the operation, and to halotane group during the first 5 minutes; it was significantly increased in sevoflurane group compared to halotane group at 20th minutes of the operation. Systolic arterial pressure was significantly high in desflurane group compared to halothane group during first 20 minutes, and it was significantly high in sevoflurane group compared to halothane group during the first 10 minutes. Recovery period was found to be fairly short in desflurane group compared to halothane and sevoflurane groups, and it was shorter in sevoflurane group compared to halothane group according to Aldrete recovery scale. There were no differences expired between three groups regarding diastolic pressure, peripheral oxygen saturation, end tidal carbon dioxide pressure, POPS, first need of analgesia, overall dose of analgesia needed, and side effects. We concluded that desflurane represented the same hemodynamic changes as sevoflourane and halothane except the increase of heart rate and of arterial pressure; for oxygenation, POPS, the need of analgesia and the side effects assesments, the results did not differ from other agents; because the recovery period was much shorter, sevoflurane could be a better alternative for sevoflurane and halothane for anaesthetic maintenance. 62