Pediatrik behçet hastalarında oküler arka segment parametrelerinin incelenmesi ve klinik ile korelasyonunun değerlendirilmesi
Investigation of ocular posterior segment parameters in pediatric behçet's patients and evaluation of their correlation with the clinic
- Tez No: 862991
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÖZDAMAR EROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Pediatrik Behçet Hastalığı (BH) ile takip edilen hastaların klinik ve hematolojik parametrelerini gözün arka segment (retina, koroid ve optik sinir) yapılarındaki değişiklikler ile birlikte incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Etlik Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları kliniğinde prospektif olarak gerçekleşitirilen bu çalışmaya 32 BH'sının 32 gözü ve yaş-cinsiyet eşleştirilmiş 38 sağlıklı kontrolün 38 gözü dahil edildi. Anjiografik olarak BH'ları oküler tutulumlu (Grup 1 (aktif Grup 1a, inaktif Grup 1b)) ve oküler tutulumsuz (Grup 2) olarak sınıflandırıldı. Görüntüleme methodları ile aynı gün tam kan, biokimya, vitamin düzeyleri (C, D, E ve B12), lenfosit alt grupları, kompleman düzeyleri (C3, C4 ve CH50), IL-6 ve hemostatik parametreler incelendi. Lazer flare fotometre ile ön kamara flare değerleri belirlendi. Retina, koroid ve optik sinir başı vasküler analizleri Optik koherens tomografi anjiografi (OKT-A) ile incelendi. Enhanced Depth Imaging (EDI) OKT ile koroid kalınlığı ve koroid vaskülerite indeksi (KVİ) (luminal alan/total alan) hesaplandı. OKT ile retina sinir lifi (RSLT) kalınlığı değerlendirildi. Bu sonuçlar kontrol grubu (Grup 3) ile karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalamaları 14.00±3.07, kontrol grubunun 14.00±2.94 idi. Hasta grubunda %53,1' kadın, %46,9 erkek, kontrol grubunda %55,3 kadın ve %44,7 oranında erkek vardı. Üç grup arasında yaş ve cinsiyet açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu(p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to examine the clinical and hematological parameters of patients followed by pediatric Behçet's Disease (BD) together with the changes in the structures of the posterior segment of the eye (retina, choroid, and optic nerve). Materials and Methods: Thirty-two eyes of 32 BD patients and 38 eyes of 38 age-gender-matched healthy controls were included in this prospective study, which was conducted prospectively at the Etlik City Hospital Ophthalmology Clinic. Angiographically, BDs were classified as with ocular involvement (Group 1 (active Group 1a, inactive Group 1b)) and without ocular involvement (Group 2). Whole blood, biochemistry, vitamin levels (C, D, E, and B12), lymphocyte subgroups, complement levels (C3, C4, and CH50), IL-6, and hemostatic parameters were examined on the same day with imaging methods. Anterior chamber flare values were determined with a laser flare photometer. Retinal, choroid, and optic nerve head vascular analyses were examined with Optical coherence tomography angiography (OCT-A). Choroidal thickness and choroidal vascularity index (CVI) (luminal area/total area) were calculated with Enhanced Depth Imaging (EDI) OCT. Retinal nerve fiber (RNFL) thickness was evaluated with OCT. These results were compared with the control group (Group 3). Results: The average age of the patients was 14.00±3.07 and the control group was 14.00±2.94. There were 53.1% women and 46.9% men in the patient group, and 55.3% women and 44.7% men in the control group. There was no statistically significant difference between the three groups in terms of age and gender (p>0.05).