Interior design of recreational boats: A comparison between the design considerations of naval architects and interior architects
Gemi mühendisleri ve iç mimarların gezi teknesi iç tasarımı yaklaşımlarının karşılaşırılması
- Tez No: 694980
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGEN OSMAN DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tezin temel olarak iki amacı vardır. Bu amaçlardan biri 24 m ve üzeri büyüklükteki gezinti teknelerinin iç tasarımında dikkate alınan temel öncelikleri ve tasarım ilkelerini anlamaktır. Bunu başarmak için son yirmi yılda imalat ve malzeme odaklı gelişmeler kronolojik olarak incelenmekte ve yat endüstrisi üzerindeki etkileri araştırılmaktadır. Ayrıca motor yatların iç mekânlarında konfor, lüks ve ergonomi gibi kavramların etkileri, tekne tiplerinin ve yapılarının mekânsal etkileri ile birlikte değerlendirilmektedir. İkinci amaç, bir gezi teknesinin tasarım sürecinde gemi inşaat mühendisleri ve içmimarların temel tasarım yaklaşımlarını ortaya çıkarmaktır. Farklı yaklaşımları anlamak için bir gezi teknesinin tasarım süreci, ilk aşamalarından üretim sürecine kadar incelenmektedir. Doğal olarak, hem gemi inşaat mühendisleri hem de iç mimarlar farklı mesleki formasyon ve eğitim deneyimlerime sahiptir. Bu nedenle tasarım yaklaşımlarında farklılıklar olabileceği varsayılmıştır. Bu faktörleri anlamak ve yat tasarımı için daha iyi bir işbirlikçi çalışma modeli önermek için bu iki meslek grubunun katılımcıları ile bir anket çalışması yapılmıştır. Çalışmada, gemi mühendisleri ile iç mimarların çeşitli tasarım yaklaşımları birbiriyle ilişkili olarak ele alınmıştır. Sonuçta hem mühendislerin hem de tasarımcıların genel tasarım yaklaşımının birbirine benzediği görülmektedir. Genel bir bakış açısı olarak, bir yatın tasarım ve üretim sürecine içmimarın olabildiğince erken dâhil olması hem gemi mühendisleri hem de içmimarlar tarafından belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
There are basically two main objectives of the thesis. One of these is to understand the basic priorities and design principles that are considered in the interior design of recreational boats that are 24 meters and above. To achieve this, construction techniques and materials in the last two decades are studied chronologically and their effects on the yacht industry are studied. In addition, as another significant factor the effects of the concepts like comfort, luxury and ergonomics of the interiors of a motorboat are examined. The second objective is to reveal the basic design approaches of naval architects and interior architects during the design process of a recreational craft. In order to understand the differences in their design approach in, the design process of a recreational craft is examined. Naturally, both naval architects and interior architects have different professional and educational backgrounds. For this reason, it is assumed that there might be differences in their design approach. In order to understand these factors and to propose a better collaborative working model for yacht design, a survey has been conducted. According to the results of the survey, various design approaches and commonalities of the naval architects and interior architects are considered in relation with each other. According to the results, it is clear that the general design approach of both engineers and designers are similar with each other. As a general point of view, the inclusion of the interior architect to the design and production process of a yacht as early as possible is stated both by the naval architects and interior architects.