Investigating green supply chain practices in the packaging industry
Ambalaj sektöründe yeşil tedarik zinciri uygulamalarının incelenmesi
  1. Tez No: 694979
  2. Yazar: DERYA LEKESİZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGÜ SEVİL OFLAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, ambalaj endüstrisindeki yeşil tedarik zinciri uygulamalarını analiz eder. Bu çalışmanın temel amacı, ambalaj sektöründeki ortakların çevre algılarını tanımlamak, uygulamaları detaylandırmak ve firmaların çevre algılarının tedarik zinciri kararlarını nasıl etkilediğini araştırmaktır. Konuyla ilgili veri toplamak için yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılmış ve görüşmeler için ambalaj tedarik zinciri şirketlerinden on bir katılımcı seçilmiştir. Ambalaj üreticilerinden beş katılımcı, tedarikçilerden iki katılımcı, müşterilerden iki katılımcı, hem müşterilerden hem de tedarikçilerden bir katılımcı ve bir geri dönüşüm firmasından bir katılımcı seçilmiştir. Veri toplama ve analizi için gömülü teori bakış açısı benimsenmiştir. Analiz sonucunda dokuz ana kategori ve yirmi dört alt kategori ortaya çıkmıştır. Çevre bilinci, sürdürülebilir ambalajda küresel farklılıklar, sürdürülebilir ambalajdaki sorunlar, sürdürülebilir ambalajdaki yenilikler, atık yönetimi, birlikte oluşturma, tedarikçi seçimi, çevre sertifikaları ve yasal konular olmak üzere dokuz ana kategori tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis analyzes the green supply chain applications in the packaging industry. The main purpose of this study is to define the environmental perceptions of the partners in the packaging industry, to detail the practices, and to investigate how the environmental perception of the companies affects the supply chain decisions. A semi-structured interview method was used to collect data on the subject, and eleven participants from the packaging supply chain companies were selected for interviews. Five participants were selected from packaging manufacturers, two participants from suppliers, two participants from customers, a participant from both customers and suppliers, and a participant from a recycling company. In order to analyze the interviews and collect data, a grounded theory perspective was adopted. As a result of the analysis, nine main and twenty-four subcategories emerged. The identified nine main categories are environmental awareness, global differences in sustainable packaging, problems in sustainable packaging, innovations in sustainable packaging, waste management, co-creation, supplier selection, environmental certifications, and legal issues.