Turkey and Russia as mnemonic actors: Remembering Srebrenica in 2015
Hatırlayıcı aktör olarak Türkiye ve Rusya: Srebrenitsa'yı 2015'te hatırlamak
  1. Tez No: 694998
  2. Yazar: ASLI ŞEBNEM HALİMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR RUMELİLİ SANCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
2015, Holokost'tan sonra Avrupa'da yaşanmış en korkunç suç olan Srebrenitsa katliamının yirminci yıl dönümüdür. Bosna'daki savaşın farklı aşamalarında ve Dayton Anlaşması sonrası dönemde farklı roller üstelenen uluslararası ve bölgesel siyasi aktörler, Srebrenitsa katliamının bugünkü dünya siyasetindeki hatırlanışını etkilemektedir. Bernhard ve Kubik'in hatırlatıcı tipolojileri üzerine olan analitik çerçevesini uluslararası ilişkilere uygulayan bu çalışma, devletleri, dış politika önceliklerine ve ontolojik güvenlik kaygılarına uygun olarak ulus ötesi hafızayı şekillendirmek için çeşitli hatırlatıcı stratejiler kullanan hatırlayıcı aktörler olarak kavramsallaştırır. Türkiye ve Rusya'yı bu şekilde hatırlayıcı aktörler olarak kavramsallaştıran bu tez, bu aktörlerin Srebrenitsa üzerine olan parçalanmış hafıza rejimine olan etkilerini incelemektedir. Analiz, 2015 yılına ait Srebrenitsa katliamının Birleşmiş Millet Güvenlik Konseyi'nde soykırım olarak tanıyacak olan karar taslağının Rusya tarafından veto edilmesi ve Potoçari Anıt Mezarlığı'ndaki yıllık anma töreni olmak üzere iki vakaya odaklanır. Çalışma, gazetelerde ve haber ajanslarında Türkçe ve Rusça yayınlanan 175 metnin orijinal dilde Eleştirel Söylem Analizi aracılığı ile incelenmesine dayanmaktadır. Bu tez, dış politika ve ontolojik güvenlik ile ilgili olarak hafıza siyaseti üzerine gelişmekte olan literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
2015 was the 20th anniversary of Srebrenica massacre, the most horrific crime proceeding the Holocaust in Europe. Different political actors, international and regional, who performed different roles during different stages of the war in Bosnia and in the post-Dayton period, are still impacting the remembrance of Srebrenica massacre in current world politics. Implementing analytical framework of Kubik and Bernhard on mnemonic actor typologies into international relations, this thesis conceptualizes states as mnemonic actors that utilize multiple mnemonic strategies to shape transnational memory, in accordance with their foreign policy priorities and ontological security concerns. Conceptualizing Turkey and Russia as mnemonic actors in this fashion, this thesis examines their impact on the fractured memory regime on Srebrenica. The analysis focuses on two cases from 2015: veto of Russia on draft resolution that would recognize Srebrenica massacre as a genocide in United Nations Security Council and annual commemoration ceremony at Potocari Memorial Centre. The analysis is based on the examination of 175 texts published in newspapers and by news agencies on these two occasions in the original language, Turkish and Russian, via Critical Discourse Analysis (CDA). This thesis aims to contribute ongoing literature on memory politics in relation to foreign policy and ontological security.