Eşitsiz ve bileşik gelişme perspektifinden, küresel değer zincirlerinin uluslararası sisteme etkisi: Çin örneği
The impact of global value chains on the international system from the perspective of uneven and combined development: The case of China
  1. Tez No: 694999
  2. Yazar: DİDEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Devletler arasında değişen güç dengeleri, uluslararası ilişkilerin dün olduğu gibi bugünde en çok tartışılan konularından biridir. Bu tartışmalar genelde devletler arasındaki çatışma, işbirliği ve rekabet olguları etrafında şekillenmektedir. Bu tartışmaları esas alan bu tezin konusu, Küresel Tedarik Zincirlerinin devletler arasındaki ilişkiler ve uluslararası sistem üzerinde doğurduğu etkidir. Bu tezin temel argümanı, Çin'in mevcut sistemdeki etkisinin arkasında, özellikle uluslararası tedarik zincirlerinin yeniden düzenlediği sosyal ilişkilerin olduğu ve bu ilişkilerin tam olarak anlaşılabilmesi için çatışma ve güç kavramları etrafındaki tartışmaların ötesine gidilmesi gerektiğidir. Bu etkiyi ve bu etkinin doğurduğu yeni ilişkileri göstermek için“eşitsiz ve bileşik gelişme”perspektifi kullanılmış, geride kalmışlığın avantajının ve ileride olmanın dezavantajının uluslararası sisteme ve devlet davranışlarına etkisi, Çin örneği üzerinden analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today just like yesterday, changing power relations between states is one of the most discussed topics of international relations. These discussions generally concentrate around the issues of conflict, cooperation and competition. By putting these issues to the centre, the topic of this thesis is the impact of global value chains on international relations and international system. The main argument of this thesis is that the social relations re-arranged especially by the global value chains are behind China's effect on current international system and hence there is a necessity to go beyond the discussions around conflict and power. This thesis employs unequal and combined development perspective so as to display this impact and analyses the impact of advantage of backwardness and disadvantage of forwardness on the international system and state behaviour through the case of China.