İdrar yolu enfeksiyonu tanısı konmuş kadınlarda hijyenik alışkanlıkların incelenmesi
The Investigation of the factors that effect the hygienic habits in women who had been diagnosed urinary tract infection
  1. Tez No: 69502
  2. Yazar: BİRSEL CANAN DEMİRBAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAMZE ÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Bu çalışına, 220 kadın üzerinde İYE tanısı konmuş kadınlarda hijyenik alışkanlıkları etkileyen etmenleri belirlemek amacıyla Şubat 1988- Mart 1988 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları-Doğum ve Üroloji Polikliniklerinde yapılmış bir vaka-kontrol çalışmasıdır. Belirtilen tarihlerde polikliniklere başvuran 110 İYE'lu kadın vaka grubunu oluşturmuştur. Kontrol grubu polikliniklere başvuran İYE tanısı olmayan kadınlar arasından basit rastgele örnekleme yöntemi ile vaka grubundaki kadınların yaş grubuna uygun olarak seçilmiştir. Çalışmada hasta ve kontrol grupları arasında yaş (P 0.1531), eğitim (P 0.7706), çalışma durumu (P 0.7595), yaşayan çocuk (P 0.3623), doğum Öncesi problemler (P 0.2383), kadın hastalığı (P: 0.8917), külot türü (P. 0.1190), külot değişme sıklığı (P 0.1190), çamaşırları ütüleme (P 0.5999), cinsel ilişki (P 0.4455), kullanılan AP türü (P 0.2744), tüketilen su miktarı (P: 0.2158) gibi etmenler yönünden İYE ile anlamlı bir ilişki bulunmadı. Gelir düzeyi (P 0.0000), düşük sayısı (P 0.0000), kürtaj (P. 0.0129), kürtaj sonrası İYE (P. 0.0002), doğum sonrası sorunlar (P: 0.0007), özgeçmişte İYE (P 0.0000), evlilik öncesi İYE öyküsü (P 0.0007), iç çamaşırını yıkama türü (P 0.0000), devamlı ara-bezi kullanma (P 0.0046), temizlik türü (P. 0.0000), taharet şekli (P. 0.0011), idrar kaçırma (P. 0.0010), adet gününde kullanılan materyal (P 0.0163), aile planlaması kullanma (P. 0.0060), cinsel ilişki sonrası vajen yıkama (P. 0.0000) ile İYE arasında anlamlı bir ilişki bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This is a case-control study realised in the Gynecology-Delivery and Urology outpatient services of the Medical Hospital of Karadeniz Technical University between February- March 1998. It was designed to determine the factors effecting the hygienic habits in the 1 10 women diagnosed urinary tracts infection out of 220 applicants. 1 10 women with urinary tract infection among those applying to the outpatient services it the period above formed the case group. The women in the control group were sellected among women who had applied to polyclinics and did not have urinary tract infection according to simple random sampling method based on the age of women. In this study, we found out a significant correlation between patients and control group on the base of urinary tract infection and factors such as age (P: 0.1531), education (P: 0.7706), working condition (P: 0.7595), alive children (P: 03623), problems before delivery (P: 0.2383), women disease (P:0.8917), type of underweare (P: 0.1190), frequence of underwear change (P: 0.1190), ironing (P: 0.5999), sexual life (P: 0.4455), type of used family planning (P: 0.2744), amount of consumed water (P: 0.2158). On the other hand, we found a significant relation between urinary tract infection and income (P: 0.0000), number of abortion (P: 0.0129), urinary tract infection after abortion (P: 0.0002), problems after delivery (P: 0.0007), urinary tract infection in history (P: 0.0000), story of urinary tract infection before marriage (P: 0.0007), washing type of underwear (PrO.0000), continious usage of hand-made material (P: 0.0046), cleaning style (P: 0.0000), cleaning style of anal region (P:0.0011), urinary incontinance (P: 0.0010), used material during mensturation (P: 0.0163), using family planning (PrO.0060), washing of vagine after sexual coitus (P: 0.0000).