Benzin tanklarından hafif hidrokarbonların buharlaşma oranını azaltmak için çevre dostu ve düşük maliyetli organik bileşik sentezlenmesi
Eco-friendly and low cost organic compound synthesis to reduce the evaporation of light hydrocarbons from gasoline tanks
  1. Tez No: 695059
  2. Yazar: MAHMOOD AHMED IBRAHIM AL-NUAIMI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA ERDEM ÜNŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Rezervuar ve benzin tanklarından hafif hidrokarbonların buharlaşması, herhangi bir sıcaklıkta ve tüm çevre koşullarında meydana geldiği için hidrokarbon buharlaşmasının azalmasını kontrol etmek oldukça önemlidir. Söz konusu buharlaşma çevreyi kirletir, çalışanların ve toplumun sağlığını, fiziksel ve kimyasal özellikler açısından benzinin kalitesini ve ülke ekonomisini etkilemektedir. Bu nedenle benzin hidrokarbonlarının buharlaşma hızının azaltılması için etkili çözüm yolları aranmaktadır. Bu tez çalışmasında, benzin tanklarında hafif hidrokarbonların buharlaşma oranını azaltmak için yeni bir yöntem olarak yer değiştirme tepkimesi uygulanarak, KOH ve EDTA kullanılarak farklı oranlarda (1:1, 1:2, 1:3, 1:4) dört organik bileşik (OB) hazırlanmıştır. Elde edilen OBler kendi tasarımımız olan buhar basıncı ölçer haznesinde benzin ile beraber uygulanmış ve doymuş buhar basınçları ölçülmüştür. Testler sonunda herbir OB için optimum konsantrasyon, buharbasıncını azaltma yüzdesi ve tank içinde benzinin çekme-ekleme işlemleri sırasındaki etkili kalış süresi belirlenmiştir. Buna göre yüksek oktanlı (95 oktan) benzin içeren tank içine bir defa OB I, II, III ve IV bileşiklerinin ilave edilmesi durumunda tank içinden hafif hidrokarbonların buharlaşma oranlarının sırasıyla %71.8, 73.6, 75.6 ve 77.1 olduğu görülmüştür. OBlerin (I, II, III ve IV) optimum konsantrasyonlarda (1, 3, 4 ve 2 mg/kg) tanklara ilave edildikten sonra benzinin çıkarma-ekleme işlemleri sırasındaki etkinliklerinin sırasıyla 21, 19, 23 ve 27 kez devam ettiği görülmüştür. Elde edilen bulgulara göre OB-IV bileşiği en etkili bileşik olarak belirlenmiştir. OBlerin tank içindeki konsantrasyonları benzin, ham petrol ve türevlerinin kimyasal özelliklerini etkilemeyen düzeyde olup, hafif hidrokarbonların buharlaşma oranını azaltacak yüzey etkisine sahiptir.
Özet (Çeviri)
Evaporation of light hydrocarbons from reservoirs and gasoline tanks occurs at any temperature and under all environmental conditions, therefore it is very important to control the reduction of hydrocarbon evaporation. This evaporation pollutes the environment, affects the health of employees and society, the quality of gasoline in terms of physical and chemical properties, and the economy of the country. For these reasons, effective solutions are sought to reduce the evaporation rate of gasoline hydrocarbons. In this thesis, by applying displacement reaction as a new method to reduce the evaporation rate of light hydrocarbons in gasoline tanks, four organic compounds (OC) in different ratios (1:1, 1:2, 1:3, 1:4) using KOH and EDTA. has been prepared. Synthesized OCs were applied together with gasoline in the vapor pressuremeter chamber of our own design and saturated vapor pressures were measured. At the end of the tests, the optimum concentration, percentage of vapor pressure reduction and the effective residence time of the gasoline in the tank during the withdrawaladdition processes were determined for each OC. Accordingly, when OC I, II, III and IV compounds were added to the tank containing high octane (95 octane) gasoline, the evaporation rates of light hydrocarbons from the tank were 71.8%, 73.6, 75.6 and 77.1 percent, respectively. After adding OCs (I, II, III and IV) to the tanks at optimum concentrations (1, 3, 4 and 2 mg/kg), it was observed that the efficiency of the gasoline during the subtractionaddition processes continued 21, 19, 23 and 27 times, respectively. According to the findings, OC-IV compound was determined as the most effective compound. The concentration of OCs in the tank is at a level that does not affect the chemical properties of gasoline, crude oil and its derivatives, and has a surface effect that will reduce the evaporation rate of light hydrocarbons.