Fen bilimleri öğretmenlerinin yenilenebilir enerji kaynakları hakkındaki farkındalık düzeylerinin belirlenmesi
Determining the awareness level of science teachers about renewable energy resources
  1. Tez No: 695060
  2. Yazar: HALİL BAYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İKRAMETTİN DAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma ile fen bilimleri öğretmenlerinin yenilenebilir enerji kaynakları konusundaki farkındalık düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Bu çalışma nicel araştırma özelliği taşımaktadır. Çalışmada fen bilimleri öğretmenlerinin yenilenebilir enerji kaynakları hakkındaki farkındalıklarının belirlenmesi amaçlandığı için, mevcut bir durumu açıklama ve tanımlama amaçlanmıştır. Belirtilen amaca uygun model, genel tarama modelinin alt türü olan betimsel tarama modelidir. Betimsel tarama modeli, herhangi bir konuyla ilgili geniş toplulukların görüşlerinin, düşüncelerinin, inanç ve tutumlarının alındığı, olay ve olguların olduğu gibi betimlemeye çalışıldığı araştırmalardır. Fen bilimleri öğretmenlerinin yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik farkındalıklarını belirlemek amacıyla Morgil, Seçken, Yücel, Özyalçın Oksay, Yavuz ve Ural (2006) tarafından geliştirilen ve 39 maddeden oluşan yenilenebilir enerji farkındalık ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu Erzurum merkez ilçelerde çalışan 177 fen bilimleri öğretmeninden oluşmaktadır. Öğretmenlerin demografik özelliklerini belirlemek için kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 23 programında analiz edilmiştir. Veriler normal dağılmadığı için nonparametrik testler ulan Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U testleri kullanılmıştır. Fen bilimleri öğretmenlerinin yenilenebilir enerji kaynakları hakkındaki farkındalık düzeylerinin cinsiyet, yaş ve eğitim durumu değişkeni bakımından anlamlı farklılık olmadığı görülmüştür. Kıdem yılı değişkenine göre ise 6-10 yıl kıdeme sahip öğretmenlerin yenilenebilir enerji farkındalık düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Ölçek maddelerine verilen cevapların incelendiğinde fen bilimleri öğretmenlerinin yenilenebilir enerji farkındalık düzeylerinin iyi seviyede olduğu söylenebilir. Fen bilimleri öğretmenleri yenilenebilir enerjiye karşı pozitif yönde düşüncelere sahiptir ve bu konuya ilgi duymaktadır.
Özet (Çeviri)
With this research, it was aimed to determine the level of awareness of science teachers about renewable energy sources. This study has a quantitative research feature. Since the aim of this study is to determine the awareness of science teachers about renewable energy sources, it is aimed to explain and define a current situation. The model suitable for the stated purpose is the descriptive scanning model, which is a sub-type of the general scanning model. The descriptive survey model is the research in which the opinions, thoughts, beliefs and attitudes of the large societies are taken and tried to describe the events and facts as they are. In order to determine the awareness of science teachers about renewable energy sources, the renewable energy awareness scale consisting of 39 items and developed by Morgil, Seçken, Yücel, Özyalçın Oksay, Yavuz and Ural (2006) was used. The study group of the research consists of 177 science teachers working in Erzurum central districts. A personal information form was used to determine the demographic characteristics of the teachers. The obtained data were analyzed in SPSS 23 program. Since the data were not normally distributed, Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U tests, which were nonparametric tests, were used. It was observed that there was no significant difference between the awareness levels of science teachers about renewable energy sources in terms of gender, age and educational status. According to the variable of seniority, it was observed that the renewable energy awareness levels of teachers with 6-10 years of seniority were higher. When the answers given to the scale items are examined, it can be said that the renewable energy awareness levels of science teachers are at a good level. Science teachers have positive thoughts towards renewable energy and are interested in this subject.