Çok kriterli karar verme yöntemleri kullanılarak tedarikçi seçiminin optimize edilmesi: Savunma sanayii şirketleri için model önerisi
The optimization of the supplier selection process by using multiple criteria decision making methods: A model proposal for defense industry companies
- Tez No: 695068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ ERENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savunma Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yeni binyılın başından itibaren, Türkiye'de savunma sanayiine olan ilginin artması ile beraber savunma sanayii projelerinin sayısında da dikkat çekici artışlar yaşanmıştır. Zaman içinde yaşanan siyasi krizler neticesinde savunma yatırımlarının öneminin daha iyi anlaşılması, savunma sanayiine verilen desteğin bir devlet politikası haline gelmesinin yolunu açmıştır. Verilen destekler sayesinde ortaya konan projelerde, gerekli altyapı, hammadde ve diğer ihtiyaçlar için zorlu tedarik süreçleri işletilmeye başlanmıştır. Bu çalışmada, tedarik süreçlerinde ortaya çıkan problemleri çözmek ve tedarik süreçlerini daha iyi hale getirmek amacıyla TOPSIS karar verme yöntemine dayanan“MEZAK Tedarik Modeli”ortaya konmuştur.“MEZAK Tedarik Modeli”, ilgili ürün için firmaların fiyat ve zaman önceliklerinin değerlendirilerek en uygun tedarikçinin önerilmesine ve ihtiyaç duyulan ürün, hizmet ya da kabiliyetin yerli imkânlar dâhilinde geliştirilmesine destek olacak şekilde tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of the new millennium, with the increasing interest in the defense industry in Turkey, there has been a remarkable increase in the number of defense industry projects. A better understanding of the importance of defense investments as a result of the political crises experienced over time has paved the way for the support given to the defense industry to become a state policy. The difficult procurement processes have begun to be operated for the necessary infrastructure, raw materials and other needs in the projects created thanks to the support provided. In this study, the“MEZAK Procurement Model”based on TOPSIS decision making method has been presented in order to solve the problems arising in the procurement processes and to improve the procurement processes. The“MEZAK Procurement Model”is designed to support the development of the required product, service or capability within the domestic means, while suggesting the most appropriate supplier by evaluating the price and time priorities of the companies for the relevant product.