Barış zamanı psikolojik savaş faaliyetlerinin iç işlerine müdahale etmeme ilkesi açısından incelenmesi
Peacetime psychological warfare activities in the context of principle of non-intervention
  1. Tez No: 695078
  2. Yazar: EMİR ABBAS GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BLEDA RIZA KURTDARCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harp ve Silahlı Çatışma Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Harp ve Silahlı Çatışma Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Rusya'nın Kırım'ı işgaliyle başlayan, Avrupa ve Amerika'da aşırı sağ ve sol akımların yükselmesiyle devam eden sürecin arka planında ülkelerin siyasi ve sosyal statükolarına yönelik yabancı güçlerin müdahalesi bulunmaktadır. Bu durumun gözle görünür hale gelmesi karşısında psikolojik savaş, hibrit savaş kavramıyla birlikte yeniden hayatımıza girmiştir. Esasen tarihi bir kökene sahip olan psikolojik savaş, gelişen medya araçları ve yeni yerleşen hukuk normları ile uluslararası hukukun tartışmalı konularından biri haline gelmiştir. Soğuk Savaşın temel enstrümanlarından biri psikolojik savaş olmasına rağmen uluslararası hukuk normlarının tam anlamıyla olgunlaşmaması sebebiyle akademik camiada fazlaca tartışılmamıştır. Ancak günümüzde hukuk normlarının yerleşmesi ve hukuku şekillendiren siyaset faktörünün nispeten azalması neticesinde psikolojik savaşın yeri tartışılmaya başlanmıştır. Özellikle uluslararası hukukun ve devletlerarası ilişkilerin temel kurallarından birisi olan iç işlerine müdahale etmeme ilkesi gündeme geldiğinde barış zamanı devletlerin iç sosyal ve siyasi dinamiklerini kullanarak dış devletlerce organize edilen siyasi ve sosyal olaylar hedef devletleri adeta bir silahlı saldırının mağduru haline getirmiştir. Otoriter rejimlerin, müreffeh demokratik ülkelerdeki özgürlük ortamını avantaja çevirerek beşinci kol faaliyeti niteliğinde psikolojik harp faaliyetlerine hız vermesi sorunu daha da görünür kılmıştır. Bu çalışmada, uluslararası hukukta“gri alan”kabul edilen barış zamanı psikolojik harp faaliyetlerini iç işlerine müdahale etmeme ilkesi açısından incelenmiştir. Bu tez çalışması kapsamında ilk aşamada psikolojik harp faaliyetlerinin sosyal medya, hibrit savaş ve beşinci kol gibi birçok boyutu incelenmiş, ikinci aşamada iç işlerine müdahale etmeme ilkesinin genel çerçevesi ve içişlerine müdahalenin seviyesinin hukuka aykırı hale geldiği yoğunluk seviyesini belirleyen kriterler, psikolojik savaş örnekleri kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
When we look at the rise of the far-right and extreme left movements in Europe and America; which by the way startled with the Russian invasion of Crimea; we can clearly see in those countries the intervention of foreign powers in the background to the political and social status quo by manipulating media and economic means. This clearly shows that psychological warfare has entered our lives again under the concept of hybrid warfare. Due to the development in communication tools and platforms; such as social media; and the newly emerged legal norms,“Psychological Warfare”, which has strong roots in throughout the history, has become one of the controversial issues of the international law. Although one of the main instruments of the Cold War was the psychological warfare this subject has never been brought the light to be discussed in the academic community, due to the immaturity of international legal norms at the time. However, as the result of the settlement of legal norms and the relative decrease of the political factors manipulating the law, finally the place of psychological warfare has started to be discussed. When the principle of non-intervention; which has become one of the basic rules of international law and inter-state relations; is on the agenda during the peace time especially, using the internal social and political dynamics of countries' political and social events organized by foreign states have almost made those targets the victims of armed attacks. The authoritarian regimes especially taking advantage of the environment of freedom in prosperous democratic countries and accelerating their psychological warfare activities in the nature of fifth column, made the problem even more visible. This study will examine psychological warfare activities during peacetime; which are accepted as the“gray area”in international law; in the terms of the prohibition of interference in internal affairs. In the first part within the scope of this thesis, different procedures/techniques and dimensions of psychological warfare activities such as social media, hybrid warfare, the fifth column has been studied and than in the second part the general framework of the non-interference principle and the breaking point criterias which determines the level of intervention in internal affairs that makes them unlawful and such examples of psychological warfare has been examined.